Tradycyjne ciasto kruche to nie lada wyzwanie. Choć przepis jest pozornie prosty i składa się tylko z kilku produktów, to podczas przygotowywania masy można popełnić wiele błędów, które odbiorą gotowemu wypiekowi chrupkość. Zobaczcie, na co należy zwrócić uwagę, podczas pracy nad ciastem. Szczególnie ważny jest 1 trik, którego używały już nasze babcie. 

Perfekcyjnie kruche ciasto krok po kroku 

Wszystkie mokre składniki powinny być zimne. Schłodzony tłuszcz staje się jednak twardy jak kamień i ciężko go potem pokroić w drobną kostkę, dlatego zimne masło najlepiej zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam je połączyć z resztą składników.

Zagniatanie kruchego ciasta - podstawowa technika

To, że zarówno składniki, jak i gotowe ciasto muszą być schłodzone, pewnie nie jest zaskakujące dla miłośników pieczenia, jednak nie każdy wie, że zimny powinien być również nóż, którym siekamy masło z żółtkiem, śmietaną i mąką. To właśnie ten prosty trik gwarantuje idealnie delikatne i kruche ciasto. Jeśli mocno schłodzimy nóż, na przykład wkładając go na kilka minut do zamrażarki, tłuszcz nie będzie się tak szybko topił, dzięki temu nie wsiąknie w mąkę i ciasto wyjdzie maksymalnie chrupiące. Choć to stara metoda, z której korzystały poprzednie pokolenia cukierników, to obecnie już mało kto o niej pamięta.

Dlaczego kruche ciasto wymaga schłodzenia?

Kolejny etap to chłodzenie zagniecionego ciasta. Choć wszyscy wykonujemy ten krok, to zwykle nie zdajemy sobie sprawy, dlaczego właściwie kruche ciasto trzeba włożyć do lodówki przed pieczeniem? Otóż pod wpływem niskiej temperatury przestaje tworzyć się gluten, a to właśnie zawartość tego składnika decyduje o finalnej strukturze i konsystencji ciasta. Takie warunki termiczne ułatwiają też późniejszą pracę z ciastem, gdyż schłodzone ciasto nie klei się do wałka i znacznie łatwiej jest je cienko rozwałkować. Kiedy nadamy już naszemu ciastu pożądany kształt i wylepimy nim blachę, warto ponownie je schłodzić, razem z formą. Gdy schowamy blachę wyklejoną ciastem do zamrażarki na 10 minut, ciasto idealnie zastygnie i nie będzie kurczyło się w trakcie pieczenia. Ten trik przyda się nie tylko w przypadku spodów do ciast, ale i masy na ciasteczka czy rogaliki. Jeśli schowamy je już uformowane najpierw do zamrażarki, to zachowają one idealny kształt i nie zdeformują się pod wpływem pieczenia.

Jak upiec idealne kruche ciasto?

Zamrożone wyroby wystarczy już tylko nakłuć w kilku miejscach widelcem, a następnie umieścić w piekarniku rozgrzanym do 180-200 stopni. Czas pieczenia zależy już od konkretnego przepisu. W przypadku spodu do tarty czy sernika będzie to około 25 minut, natomiast przy mniejszych wypiekach, takich jak kruche ciasteczka lub drobna kruszonka przykrywająca owoce, zupełnie wystarczy 10-12 minut. 

Przygotowując ciasto kruche według wszystkich powyższych wskazówek, upieczecie setki wspaniałych przysmaków na słodko i słono. To ciasto to baza zarówno do deserów, jaki i zimnych przekąsek czy dań na ciepło.