Czosnek po obraniu i posiekaniu lub zmiażdżeniu przez praskę najlepiej zostawić na ok. 10-15 minut na blacie w kuchni. Podczas procesu utleniania uwalnia się dobroczynna allicyna - antybakteryjna substancja, dzięki której czosnek pomaga nam dojść do siebie, gdy jesteśmy osłabieni. Odpowiada ona również za charakterystyczny zapach warzywa. Jeśli robicie syrop z cebuli z czosnkiem, mleko z miodem lub zupę czosnkową, która ma was postawić na nogi, warto chwilę odczekać. Podobnie, jeśli szykujecie domową kiełbasę czy wędlinę. Aromat czosnku będzie bardziej wyczuwalny. Szczególnie, jeśli macie do czynienia z młodym, wiosennym czosnkiem, który nie jest jeszcze tak intensywny w smaku i zapachu, jak starsze główki. 

Obieranie czosnku może być proste

Najwięcej osób obiera czosnek za pomocą nożyka. Oddzielamy ząbki, które są potrzebne, a następnie podważamy łupiny nożem i przeciągamy. W ten sposób obierzecie zarówno stary, jak i nowy czosnek, który ma grube i mocno przyklejone do miąższu łupinki. Inni po prostu wrzucają ząbek czosnku w łupinie do praski i wyciskają czosnek na deseczkę lub prosto do garnka. Łupiny zostają w środku, ale w ten sposób możemy zmarnować sporo wnętrza. W dodatku wyciskany czosnek nie nadaje się np. do smażenia. Łatwo go przypalić, błyskawicznie staje się gorzki i psuje całe danie. Czosnek zdecydowanie lepiej poszatkować na małe kawałki. 

Inny sposób to obieranie czosnku przez potrząsanie. Wiele osób wkłada kilka ząbków czosnku do niewielkiego słoika i mocno potrząsa. Nie wszystkie łupinki jednak odchodzą. Możecie też zmiażdżyć lekko czosnek szerszą krawędzią noża, a większość łupin odejdzie sama lub poprzez obranie palcami. A jak obrać czosnek z pomocą zakrętki od butelki? Niewiele osób zna i testowało ten sposób, a warto. 

Jak obierać czosnek za pomocą zakrętki?

Oddzielcie tyle ząbków, ile potrzebujecie. Zalejcie na ok. 20 minut zimną wodą. Dzięki wstępnemu moczeniu łupina wstępnie zmięknie. Następnie weźcie plastikową zakrętkę i potraktujcie jej krawędź jak nożyk - jakbyście obierali czosnek nożykiem. Podważajcie zakrętką szerszą stronę ząbka i obierajcie, przeciągając w dół. Nie ryzykujecie, tym samym, że się skaleczycie, a obieranie pójdzie szybko. Sposób możecie zastosować zarówno do czosnku zimowego, jak i młodego.

Jeśli macie stary, zimowy czosnek, możecie też wziąć do ręki ząbek czosnku i nacisnąć mocno 2 strony jednocześnie - kciukiem i palcem wskazującym. Przy starszych ząbkach wysuszona łupina odejdzie tym sposobem od razu. Nie zadziała on jednak na wiosenny czosnek.