Do czego użyć ciasta biszkoptowego?

Najlepiej zacząć od znalezienia przepisu na biszkopt bez mąki ziemniaczanej – dzięki temu wyrób będzie bardziej zwarty i stabilny, a tym samym smaczniejszy. Istotnym krokiem w jego przygotowaniu będzie staranne przesianie mąki tortowej i dokładne ubicie białek jaj.
Gdy biszkopt będzie już gotowy, można wykorzystać go m.in. w następujących deserach:

Tiramisu biszkoptowe w pucharze

Niecodzienna forma wykwintnego deseru o czekoladowym i kawowym smaku. Potrzebny będzie biszkopt poszarpany na małe fragmenty, krem mascarpone, czekolada oraz… budyń waniliowy!

Kawałki biszkoptu należy nasączyć kawą (najlepiej mocnym espresso), a potem umieścić go w pucharku. Następnie wylać na niego budyń i powtórzyć obie czynności dwa lub trzy razy. Na sam wierzch wyłożyć krem mascarpone zmieszany z budyniem i całość ozdobić startą czekoladą.

Torcik owocowy

W tym sposobie biszkopt posłuży jako spód ciasta. Na jego wierzch, gdy jeszcze znajduje się w wysokiej i okrągłej blaszce, należy wylać mieszaninę składającą się ze śmietanki, żelatyny, zmiksowanych owoców i ewentualnie twarogu sernikowego. 

Gdy substancja zastygnie, czas dodać kolejną! Będzie nią kolorowa galaretka wzbogacona dodatkowymi kawałkami prawdziwych owoców. 

Piasek biszkoptowy

Nie jest to deser sam w sobie, lecz świetny sposób na jego urozmaicenie. Niektóre torty ozdabia się kolorowym lukrem, tworząc przy tym np. pejzaże morskie. O ile wodę można zrobić używając roztopionego cukru z dodatkiem niebieskiego barwnika – samą plażę można wykonać w inny sposób.

Wystarczy rozszarpać biszkopt na jak najmniejsze fragmenty, a potem przymocować je za pomocą lukru do ciasta – będą imitować prawdziwy piasek. 

Czym nasączyć biszkopt?

Biszkopt jest ciastem dosyć nietypowym, bo można go nasączać różnymi aromatami. Chłonie on jak gąbka, co zmienia jego fakturę (przynajmniej na samym początku, tuż po zalaniu go dużą ilością wybranej substancji).

Domowi cukiernicy powinni koniecznie wypróbować dodatku:

  • soku owocowego;
  • likieru;
  • kawy;
  • herbaty;
  • alkoholu.

Idealnym rozwiązaniem będzie na przykład nasączenie biszkoptu czekoladowego esencjonalnym espresso lub likierem kawowym. Smak biszkoptu cytrynowego wzmocni świeżo wyciśnięty sok z cytryny lub nawet Grand Marnier (dla dodania dodatkowej słodyczy). Czasami warto użyć nawet zwykłej wody z dodatkiem cukru. To świetny sposób na wyeliminowanie goryczki np. w domowym tiramisu (które nie trzeba przecież wykonać w 100% zgodnie z przepisem).

Czym przekładać biszkopt? Mascarpone, galaretka i inne kremy do tortu

Prawdziwi cukiernicy polecają w szczególności kremy na bazie mascarpone, które świetnie uzupełniają lekki i zwiewny biszkopt. Można je wymieszać ze zblendowanymi owocami np. truskawkami lub jagodami – takie połączenie zrobi wrażenie na każdym.
Biszkopt można zjeść sam, a można też użyć go do stworzenia np. tortów przekładanych pysznymi kremami. Nasączone podstawy sprawdzą się świetnie do serników, szarlotek i śmietanowców!