Nieestetyczne farfocle w herbacie lub kawie, a także ryzyko zniszczenia grzałki to jedne z konsekwencji nieczyszczonego czajnika. Osad widoczny na dnie, ściankach i sitku urządzenia, pozostający na nim przez dłuższy czas, może uderzyć w nasz portfel. Tym bardziej przy gruntownych porządkach warto sięgnąć po tani produkt, który i tak zazwyczaj macie w kuchni. Chodzi o kwasek cytrynowy, który kosztuje średnio mniej niż 2 zł za opakowanie.

Jak naturalnie usunąć kamień z czajnika?

I takie opakowanie kwasku cytrynowego (ok. 20 g) to wystarczająca porcja, żeby zwalczyć nieestetyczny, problematyczny osad. Sposób działa zarówno w czajniku gazowym, jak i elektrycznym. Wystarczy wsypać 3-4 łyżeczki kwasku do czajnika, wlać wodę i zagotować. Ilość wody często warunkuje samo urządzenie jako minimum. Wodę z kwaskiem trzeba zostawić w czajniku na całą noc. Rano wystarczy zagotować ją ponownie, a po wszystkim wylać do zlewu. Przed ponownym użyciem dobrze jest dokładnie wypłukać czajnik. W przypadku wyjmowanego korka lub sitka z czajnika, możemy dodatkowo zamoczyć te elementy w roztworze wody i kwasku cytrynowego, ale nie należy ich szorować, a delikatnie umyć gąbką w gorącej wodzie. Metoda z użyciem kwasku cytrynowego bez bezpieczna dla zdrowia, a i przyjemnie pachnie w porównaniu z drogimi, sklepowymi preparatami. 

Kiedy i jak czyścić czajnik?

Zapuszczony czajnik to moment ostatecznych porządków. Aby uniknąć nerwowych sytuacji w kuchni w trakcie sprzątania, dobrze jest 1-2 razy w miesiącu zagotować w czajniku wodę z dodatkiem kwasku cytrynowego i odstawić na min. 30 minut. Taka szybka kuracja odświeżająca stosowana regularnie też zadba o urządzenie. Jeśli mamy pewności, że do naszego domu lub mieszkania dociera twarda woda, jedną z możliwości jest zakup filtrów podzlewowych lub czajnika do filtrowania wody. To nie tylko wyjdzie nam na zdrowie, ale też sprawi, że popularna "kranówka" będzie smaczniejsza. Nie zapominajmy też o czyszczeniu czajników z zewnątrz. Wystarczy przecierać je szmatką z mikrofibry, nasączoną płynem do mycia naczyń, a następnie wytrzeć do sucha. Kurz, tłuszcz czy inne zabrudzenia nie będą już spędzać nam snu z powiek.