Do doniczek na parapet okna czy balkonu sadzę zarówno petunię, jak i surfinię. Jeśli jednak chcecie dodatkowo odgrodzić się od „czujnego” oka sąsiadów, wykorzystajcie surfinie. Surfinia to po prostu zwisająca odmiana petunii o dłuższych pędach. To doskonałe kwiaty do wiszących donic na balkon i taras. Zadbane i bujne, tworzą pachnącą i kolorową barierę między balkonem, parkanem lub altaną ogrodową, a światem zewnętrznym. Odkąd pamiętam, mieszkam w bloku, po sąsiedzku z drugim naprzeciwko i całe życie zależało mi na odrobinie prywatności. Surfinie i petunie połączone razem mogą ją zapewnić. Zadbajcie o ich pokrój i zapewnijcie im superodżywkę. 

Najlepsze odmiany petunii

Zwisające pędy surfinii mogą mieć nawet do 2 m długości. Surfinia jest też rekordzistką, jeśli chodzi o wzrost. W sezonie dziennie może urosnąć nawet ok. 5 cm. Jeśli zależy wam na efekcie zielonego, wiszącego „płotu” i na odmianie odpornej na upały lub deszcz, zwróćcie uwagę na różową surfinię Vista. Odmiana ta bujnie i długo kwitnie: od kwietnia nawet do października. Znosi świetnie zarówno słońce (petunie go potrzebują), jak i półcień. Powieście ją na balkonie od zewnętrznej strony, jeśli macie taką możliwość. Uzyskacie piękną „zieloną” (a właściwie różową), żywą ścianę.

Inną mało wymagającą odmianą jest petunia Conchita Grande Pink. Kwitnie najdłużej ze wszystkich i obficie, dużymi, różowymi kwiatami. Roślina jest odporna na warunki atmosferyczne. Conchita ma zwisające pędy o długości do 100 cm. Doskonale sprawdzi się do skrzynek i donic wiszących. Obie odmiany są świetne dla początkujących i zabieganych ogrodników. 

Jako uzupełnienie, do doniczek na parapet, wybierzcie petunie. Większą prywatność zapewnią wam wyższe odmiany. Sprawdźcie np. dwukolorową petunię Bicola F2. Kwiaty tworzą duże, karbowane na końcach kule. Przypominają nieco przerośnięte goździki. Cała roślina również ma regularny, ładny kulisty pokrój. Bicola F2 osiąga pędy długości do 50 cm, które częściowo zwisają. Kwiaty są niebiesko fioletowe i mają białe brzegi. Kwitną od maja do października. Petunia tej odmiany wymaga częstego podlewania i nawożenia oraz żyznej, przepuszczalnej gleby, ale dla takiego efektu warto. Na waszą bicolę będą patrzeć wszyscy.

Jak zrobić nawóz do surfinii z liści laurowych?

Aby zrobić domowy nawóz do surfinii, wrzućcie do 500 ml ciepłej wody 5 dużych liści laurowych. Przykryjcie i odłóżcie na 15 minut. W tym czasie woda powinna ściemnieć. Po kwadransie wystudźcie napar do końca. Wyjmijcie liście i podlewajcie kwiaty 1-2 razy w tygodniu. Za każdym razem najlepiej przygotować świeżą porcję nawozu. 

Nawóz do surfinii z liści laurowych, oprócz tego, że zabezpiecza kwiaty przed chorobami (liście laurowe działają antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie), dostarcza też roślinie potasu i fosforu. 

  • Potas

Pomaga uodpornić roślinę na warunki stresowe i dba o efektywne wykorzystanie wody. Dzięki temu petunie i surfinie łatwiej przetrwają ewentualną przerwę w podlewaniu, jeśli wam się zapomni lub wyjedziecie na kilka dni. Przyczynia się też do zakwaszenia gleby. Petunie i surfinie preferują lekko kwaśne podłoże o odczynie pH 5,5-6,5.

  • Fosfor

Dba o prawidłowe, bujne kwitnienie i wzrost rośliny, w tym jej korzenia. Podobnie jak potas, reguluje też wykorzystanie wody i innych składników. Zwiększa również odporność na choroby, mróz czy niedobory wody.