Mięso, które piecze się zbyt długo, ma nie tylko mocno chrupiącą skórkę, lecz jest po prostu wysuszone w środku. To, które przygotowywane jest zbyt krótko, potrafi być niedopieczone lub wręcz surowe, a co za tym idzie - może być szkodliwe dla jedzącego. Zasada określająca czas, jaki mięso powinno przebywać w piekarniku, jest stara jak świat i bardzo prosta. Zapamiętajcie ją, gdyż pozwoli wam za każdym razem przygotować wyśmienitą pieczeń. 

Jak długo powinno się piec mięso? 

Zazwyczaj mięso, niezależnie od rodzaju, piecze się w temperaturze ok. 180 stopni Celsjusza. To optymalny wybór dla tego rodzaju produktu i znakomicie sprawdza się w przypadku małych i średnich pieczeni. Duże porcje mięsa, czyli takie, które ważą ponad 3 kg, powinny piec się w nieco niższej temperaturze - około 150 stopni.  

Czas pieczenia uzależniony jest od wagi tego, co wkładacie do piekarnika i określa go zasada: jedna godzina na każdy kilogram mięsa. To oznacza, że 1,5-kilogramową karkówkę będziecie piec 90 minut, a 5-kilogramową gęś przez 5 godzin. Proste, prawda? 

Jak zabezpieczyć mięso przed wysychaniem w piekarniku? 

Wysoka temperatura mocno wysusza mięso. Dlatego warto jest przygotowywać pieczenie z tych jego rodzajów, które mają w sobie sporo naturalnego nawilżacza - tłuszczu. Jednak, gdy przyjdzie wam ochota na kawałek schabu lub kurczaka, nie rezygnujcie. Wystarczy, że zastosujecie któryś z poniższych trików: 

  • Chude mięso możecie przed włożeniem do piekarnika obłożyć plastrami boczku. Takie rozwiązanie znakomicie sprawdzi się w przypadku schabu. 
  • Aby z mięsa nie uciekały soki, powinniście je przed pieczeniem zblanszować lub obsmażyć. Takie działanie zamknie jego pory i zatrzyma wilgoć w środku. 
  • Popularną metodą nawilżania pieczeni jest nastrzykiwanie surowego mięsa zalewą z przyprawami. Ten zabieg sprawi, że danie będzie nie tylko niezwykle soczyste, ale również pełne smaku i aromatu.