Chętnie przygotowujecie ciasto francuskie, creme brulee, a może zabajone lub kogel-mogel? Wszystkie te przysmaki wymagają zużycia sporej ilości żółtek, więc po ich przygotowaniu zostają nam całe szklanki pełne białek, które jakoś trzeba przechować, żeby się nie zmarnowały. Co zatem z nimi zrobić, aby zachowały świeżość jak najdłużej i posłużyły wam do kolejnych kulinarnych działań? Oto nasza krótka, bardzo przydatna instrukcja, dzięki której już nigdy nie zmarnujecie tego wartościowego produktu.

Właściwe przechowywanie białek jaj - gdzie je trzymać?

Po oddzieleniu od żółtek, białka zawsze należy trzymać w chłodzie, czyli w lodówce. Często chowamy je tam przelane do szklanki bądź miseczki, jednak nie jest to najlepsze wyjście, gdyż zdecydowanie rozsądniej będzie umieścić je w szczelnie zakręconym słoiku lub pojemniku z pokrywką. Dzięki temu, nie tylko spowalniamy tempo rozwoju bakterii, lecz także sprawiamy, że białka nie będą chłonęły zapachów innych produktów. Jak długo mogą być przechowywane białka w lodówce? Będą zdatne do spożycia nawet przez tydzień.

Czy białka jaj można mrozić?

Przechowywanie w lodówce sprawdzi się w przypadku kilku białek, jednak jeśli macie znacznie większy zapas, którego nie jesteście w stanie zużyć na bieżąco, najlepszym wyjściem będzie zamrożenie. Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, mrożone białka nie tracą smaku ani wartości odżywczych i można je wykorzystać nawet do 3 miesięcy. Jak zamrozić białka? Najlepiej przelać je do foremki na lód i włożyć do zamrażalnika na 2-3 godziny. Po tym czasie białka będą już twardymi kostkami, więc będziemy mogli je łatwo przerzucić do woreczków strunowych.

Co zrobić z mrożonych białek?

Kiedy będziemy chcieli wykorzystać zamrożone białka, wystarczy przełożyć je na noc z zamrażalnika do lodówki. Rano znowu będą płynne i z powodzeniem będziemy mogli dodać je do omletu, kotletów i ciast, kokosanek, a nawet ubić z nich sztywną pianę na bezę. Białka jaj są również bazą do kultowego babcinego deseru, czyli ciastek kocie języczki.