Jesień to wspaniały czas dyniobrania i przyrządzania z tego warzywa wielu smakowitych i pożywnych potraw. Zupa dyniowa czy placki z dyni weszły już na stałe do codziennego jadłospisu wielu rodzin o tej porze roku. Prawie każda z przygotowywanych dyniowych potraw wymaga obróbki termicznej, w tym wszystkie zupy-kremy i ciasta z dodatkiem miąższu tego warzywa. Potrzebę tę warto wykorzystać również podczas obierania. 

Czy wszystkie dynie trzeba obierać? 

Istnieje wiele różnych odmian dyni. Różnią się one między sobą strukturą miąższu i grubością skórki. Do najpopularniejszych należą: dynia zwyczajna, dynia makaronowa, dynia masłowa, a także dynia piżmowa i hokkaido, których skórki są jadalne i nie wymagają obierania. Jeżeli jednak zdecydujecie się np. na dynię zwyczajną powinniście przygotować się do wykonania tej czynności. 

Jak szybko i łatwo obrać dynię? 

Jeżeli chcecie obrać dynię bezproblemowo, musicie najpierw pokroić ją na mniejsze kawałki i wsunąć je do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika na pół godziny. Plastry powinny być ułożone na blasze do pieczenia skórą do dołu. Ta pozycja zapewni wysokiej temperaturze odpowiedni dostęp do miąższu.  

Wyciągnięte po 30 minutach z piekarnika warzywo należy wystudzić. Teraz bez problemu oddzielicie miąższ od skóry. Czas spędzony w cieple sprawił, że stał się on wyjątkowo miękki i nie wymaga już użycia ostrego narzędzia, by dołączyć do przygotowywanego dania. 

Co można przygotować z podpieczonej dyni? 

Tak przygotowana dynia doskonale nadaje się do przygotowania różnego rodzaju potraw: