Nawozów do ogrodów z kuchennych obierek jest całkiem sporo. Jednym z najbardziej popularnych jest nawóz z łupin cebuli lub czosnku. Czasami bywają one łączone, by uzyskać odżywkę o jeszcze większej mocy. Nadaje się on do niemal wszystkich roślin w ogrodzie. Część z nich jednak, np. truskawki i poziomki, należy podlewać takim nawozem tylko do ich zakwitnięcia. Na nawóz z łupin czosnku, podobnie jak na odżywkę ze skórek po bananie. doskonale zareaguje też storczyk. Skórkę po bananie lubią też dynie, arbuzy, truskawki i pomidory. Obierki z ziemniaków również poprawią kondycję większości waszych okazów. Oprócz 2 przypadków. 

Obierki z ziemniaków jako nawóz: do czego i jak można je wykorzystać?

Obierki ziemniaków, podobnie jak obierki i łupiny innych warzyw, mają mnóstwo cennych składników odżywczych dla innych roślin. Zawierają:

  • witaminy z grupy B 
  • witaminę C
  • oraz minerały niezbędne roślinom do wzrostu i utrzymywania odporności, w tym potas, wapń, magnez i fosfor, a także mikroelementy: żelazo, cynk, miedź czy mangan, które wspierają kondycję okazów w ogrodzie.

W obierkach ziemniaków znajduje się też skrobia, która ma zdolność zbierania wody. Dzięki temu odżywka ze skrobią (ryżową, z wody po makaronie czy właśnie z ziemniaków) może pomóc zachować glebie wilgotność na dłużej. 

Nawóz z obierek ziemniaków możecie wykorzystywać do niemal wszystkich roślin w ogrodzie z wyjątkiem kwasolubnych oraz storczyków, azalii, wrzosów i wrzośców. Najlepiej zareagują na niego maliny, truskawki, porzeczki, a także warzywa korzeniowe i rośliny, które lubią gleby zasadowe.

Jak zrobić uniwersalny nawóz z obierek ziemniaków?

500 g obierek ziemniaczanych zalejcie w garnku 5 litrami wrzątku. Aby przygotować jednorazowo większą ilość nawozu z obierek ziemniaków, przeliczcie proporcję 1:10. Wystudźcie całość i odcedźcie obierki. Wysypcie je na kompost, a płynną odżywkę stosujcie bez rozcieńczania, do podlewania kwiatów i warzyw. Róbcie to raz na 3-4 tygodnie. 

Jeśli macie zapas nawozu, kolejne obierki ziemniaczane możecie też wykorzystać jako wabik na ślimaki w ogrodzie. Ślimaki zbiorą się wokół przysmaku. Łatwiej będzie wam je zebrać i wyeksmitować poza bramę waszego ogrodu. Możecie też podsypać podeschniętymi obierkami krzewy owocowe: maliny, jagody czy agrest.