Atak mszyc na rośliny owocowe skutkuje też zmniejszeniem plonów i skarłowaceniem roślin. Mszyce produkują wydzielinę (tzw. spadź), która przyciąga grzyby. Osłabione rośliny są też bardziej podatne na szkodniki. Jeśli mszyce pojawią się na młodej roślinie, może ona nawet nie zaowocować. Mszyce, stołując się na krzaczkach, wydalają wydzielinę zwaną spadzią, na której szybko rozwijają się choroby grzybowe roślin. Trzeba sięgnąć po oprysk na mszyce na borówce amerykańskiej na bazie znanego składnika do pieczenia, który na pewno macie w szafce.

Oprysk na mszyce na borówce amerykańskiej 

Zróbcie oprysk z sody oczyszczonej. W 2 l ciepłej wody rozpuśćcie 1 łyżeczkę sody oczyszczonej. Wymieszajcie i wstrząśnijcie. Odczekajcie, by woda całkiem ostygła i soda się rozpuściła. Do mieszanki możecie dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń. Dzięki temu oprysk będzie lepiej się trzymał liści i łodyg. Pryskajcie nie tylko z wierzchu, ale i rozgarniając gałęzie, między nimi i pod liśćmi. Kolejnego dnia martwe mszyce wystarczy spłukać wodą lub po prostu odczekać, aż odpadną same od krzaczków. 

Kiedy stosować opryski na borówkę amerykańską?

Oprysk na mszyce na borówce amerykańskiej stosujcie najlepiej wcześnie rano lub wczesnym wieczorem, po oblocie pszczół (by im nie zaszkodzić). Nie wykonujcie oprysków w pełnym słońcu, by nie oparzyć rośliny. Na oprysk najlepsze będą bezwietrzne dni bez opadów. 

Czego nie lubią mszyce?

Zaproście do ogrodu owady zjadające mszyce (biedronki, zamorki i dziubałki). Na krzewach wieszajcie żółte wstążeczki. Żółty kolor przyciąga biedronki, które wyjadają mszyce. Biedronki przyciągnie też koper oraz koper włoski. Towarzystwo właściwych roślin odstraszających mszyce (mięty, bazylii, lawendy, majeranku, szałwii, czosnku czy cebuli) również może być pomocą. Mszyce nie przepadają też za nagietkami i aksamitkami, ze względu na kolor i zapach kwiatów. Oprócz mszyc odstraszają one też nicienie.