W sezonie zimowym nie dość, że naszym roślinom domowym brakuje naturalnego światła, to jeszcze gorące grzejniki mocno wysuszają powietrze. Nagłe przeciągi podczas otwierania okien czy opary z kuchenki gazowej również im nie służą. Takie trudne warunki nie są sprzyjają także pielęgnacji skrzydłokwiatów, które z natury są roślinami tropikalnymi, lubiącymi dużą wilgotność oraz obfitą dawkę rozproszonego światła dziennego

Jak dbać o skrzydłokwiat po zimie?

Wraz z nadejściem wiosny, kiedy wydłuża się dzień i za oknem robi się coraz cieplej (a także przestają grzać kaloryfery w mieszkaniach), warto skrzydłokwiat ustawić bliżej światła słonecznego

Wiosna to też najlepszy czas na przesadzenie skrzydłokwiatu. Szczególnie, jeśli jest to młoda roślina. O tym, czy pora na nowy "domek" przekonacie się, podnosząc doniczkę - jeśli korzenie skrzydłokwiatu są widoczne na wierzchu ziemi i wystają przez otwór odpływowy, trzeba go przesadzić.

Najłatwiej będzie to zrobić kilka dni po ostatnim podlaniu, kiedy ziemia porządnie przeschnie. Najpierw mocno opukajcie donicę z każdej strony, a następnie wyciągnijcie z niej roślinę razem z ziemią. Trzeba to robić bardzo ostrożnie, żeby nie uszkodzić korzeni. Na dno nowej doniczki warto wsypać drenaż (na przykład wermikulit lub keramzyt) oraz odrobinę świeżej ziemi. Do tak przygotowanego podłoża włóżcie skrzydłokwiat i uzupełnijcie donicę ziemią tak, aby przykryła korzenie u podstawy rośliny oraz trzymała wasz okaz w pionie. Na koniec lekko ugniećcie ziemię z wierzchu. Nie podlewajcie świeżo przesadzonego skrzydłokwiatu przez ok. 2 dni, żeby pobudzić korzenie do wzrostu na nowym podłożu. 

Już w marcu-kwietniu warto także zacząć nawozić zmarniałe po zimie skrzydłokwiaty. Polecamy wam w tym celu domową odżywkę z batata

Domowa odżywka do skrzydłokwiatu z batata - jak działa?

Bataty są znakomitym, naturalnym źródłem: azotu (ten pierwiastek dla roślin ma kluczowe znaczenie i jest im potrzebny w dużych ilościach - jest bowiem podstawowym składnikiem chlorofilu), fosforu (który gromadzi się głównie w nasionach roślin i jest przez nie zużywany w procesie kiełkowania), potasu (ten pierwiastek z kolei przeciwdziała wiotkości łodygpoprawia odporność roślin na czynniki stresowe oraz steruje ruchem aparatów szparkowych, przez które rośliny pobierają dwutlenek węgla, niezbędny do przeprowadzenia procesu fotosyntezy), magnezu (to ważny składnik chlorofilu) oraz boru (to składnik pokarmowy niezbędny roślinom w okresie wzrostu i podczas kwitnienia) i wapnia (który pobudza w roślinie wzrost korzeni i stanowi budulec w błonach komórkowych).

Odżywka z batata aktywizuje skrzydłokwiaty po okresie zimowym do wzrostu i bujnego kwitnienia. Jeśli więc zależy wam na strzelistych, białych i licznych kwiatach - już teraz zabierajcie się za jej przygotowanie. 

Domowa odżywka do skrzydłokwiatu z batata - jak przygotować?

Odżywkę z batata zrobicie bardzo prosto. 1 warzywo pokrójcie na mniejsze kawałki, wrzućcie je do blendera, dolejcie 1 litr przegotowanej wody w temperaturze pokojowej i dokładnie zmiksujcie oba składniki na papkę. 

Gotową mieszankę przed użyciem trzeba jeszcze przecedzić przez drobne sitko lub gazę. Do odżywiania skrzydłokwiatu stosujemy wyłącznie odcedzony płyn (miąższ warzywny mógłby przyciągnąć owady oraz przyczynić się do gnicia). Ulubioną roślinę wystarczy podlewać niewielką ilością odżywki z batata 1 raz w miesiącu

Naturalna mieszanka sprawdzi się nie tylko do nawożenia skrzydłokwiatu po zimie, ale również do odżywienia innych okazów z waszej "zielonej menażerii", m.in.: anturium, epipremnum, kaktusa wielkanocnego czy fiołka afrykańskiego.