Pampuchy, parowańce, czy buchty? Niezależnie od tego, jak mówiło się na kluski drożdżowe w waszych domach, z pewnością wspominacie ten sentymentalny przysmak. Warto więc odtworzyć te kulinarne wspomnienia z dzieciństwa, przygotowując to danie we własnej kuchni. Jak zrobić pampuchy, aby smakowały jak u babci? Zobaczcie 3 złote zasady, dzięki którym bułki na parze zawsze wychodzą idealnie. 

Jak zrobić ciasto na pampuchy?

Przepis na pampuchy zaczynamy od zrobienia klasycznego ciasta drożdżowego, jednak po wyrośnięciu nie pieczemy go, tylko gotujemy na parze. Przygotowując masę, przestrzegamy więc tych samych reguł, jak przy robieniu babki czy drożdżówek:

  • mleko, drożdże i jajka wyjmujemy z lodówki na godzinę przed zagniataniem ciasta, aby nabrały temperatury pokojowej,
  • wyrabiamy ciasto ciepłymi dłońmi przez co najmniej 10 minut,
  • gotowe ciasto przykrywamy folią lub czystą ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 1,5 godziny.

Kiedy ciasto jest już pięknie wyrośnięte, możemy przystąpić do formowania naszych bułek. Na tym etapie musimy pamiętać, że nie powinny być one zbyt duże, gdyż urosną jeszcze w trakcie parowania.

Jak długo parować pampuchy?

Krągłe bułeczki wkładamy do sitka, ułożonego na garnku z niewielką ilością gorącej wody. Niezwykle ważne, aby nie układać ich za blisko siebie i zachować pomiędzy nimi odstępy. Jeśli upchniemy na raz zbyt dużo pampuchów obok siebie, zamiast krągłych kluseczek, otrzymamy jedną sklejoną bryłę, która będzie niedogotowana w środku. 

Pampuchów nie wolno gotować zbyt długo, gdyż wtedy opadną. Zwykle w zupełności wystarczy im około 12 minut spędzonych na parze, choć oczywiście dokładny czas zależy od wielkości klusek, gabarytów garnka i sitka, a także od mocy palnika. Pamiętajmy też, że w czasie parowania nie powinno się podnosić pokrywki, bo kluski skurczą się i będą pomarszczone.

Jak zrobić kluski na parze bez sitka?

Jeśli nie macie pod ręką plastikowego czy metalowego durszlaka, nic straconego. Puszyste pampuchy możecie przygotować, mając tylko garnek i tetrową ściereczkę lub gazę. Wystarczy położyć tkaninę na garnku z wodą i obwiązać ją sznurkiem dookoła rantu naczynia tak, aby się nie zsunęła. Na takiej warstwie układamy nasze kluski, a następnie przykrywamy je metalową miską i gotowe.