Krzewy aronii świetnie radzą sobie w naszym klimacie, są bowiem łatwe w uprawie i nie mają wielkich wymagań, jeśli chodzi o glebę. Ich owoce cenimy szczególnie ze względu na wartości prozdrowotne: zawierają liczne bioaktywne związki roślinne, a także mikro- i makroelementy. Same w sobie mają mocno cierpki i kwaśny smak, ale z powodzeniem można przygotowywać z nich znakomite przetwory, np. nalewki, konfitury czy soki.

Aronia - jakie ma właściwości?

Owoce aronii to wspaniałe źródło witamin (A, E, C, K, witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego) oraz wapnia, magnezu, żelaza, potasu, fosforu, molibdenu, miedzi, jodu, boru, manganu, sodu i cynku. Substancje w nich zawarte mają silne działanie przeciwutleniające, a ich spożywanie chroni nasze komórki, wspomagając naturalne mechanizmy obronne organizmu, opóźniając starzenie, a także stymulując procesy naprawcze w komórkach. Dlatego nazwa "owoc młodości" jest tutaj jak najbardziej na miejscu.

Regularne picie soku z aronii wspiera prawidłowe widzenie, dodatkowo obniża ciśnienie, uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne. Przy pierwszych objawach przeziębienia, warto dodać odrobinę soku z tego owocu do ciepłej herbaty lub wody, żeby zapewnić sobie "shot odpornościowy". Oprócz tego, spożywanie soku z aronii pomaga ustabilizować poziom cholesterolu oraz zapobiega rozwijaniu się stanów zapalnych w organizmie. 

Sok z aronii - nie dla każdego. Jakie są przeciwwskazania i warunki?

Sok oraz przetwory z tego owocu nie są polecane osobom z chorobami układu pokarmowego. Przy nadkwasocie czy wrzodach wręcz odradzamy ich spożywanie, ze względu na kwaśny odczyn. Bardzo uważać powinny także osoby z niskim ciśnieniem, mające żylaki i zaparcia.

Jeśli nie należycie do którejś wymienionych grup, w okresie zimowym sok z aronii możecie spróbować pić codziennie, ale koniecznie pamiętajcie, żeby nie przekraczać dawki 50 ml per dzień, co odpowiada wielkości małego kieliszka. Sok, ze względu na jego intensywny smak, można dodatkowo rozcieńczyć wodą. Przy jakichkolwiek wątpliwościach, zasięgnijcie rady swojego lekarza pierwszego kontaktu.

Aronia - co warto z niej zrobić?

W naszym serwisie przyslijprzepis.pl znajdziecie wiele ciekawych pomysłów na wykorzystanie tego cennego produktu. Z owoców aronii warto przygotować np. czysty sok, doskonały na przeziębienie lub sok mieszany z dodatkiem mirabelek, jabłek i śliwek, dla słodszego smaku. Aronia idealnie nadaje się do przerobienia na kwaskowe konfitury, gęsty dżemnalewkę, a nawet chutney, który będzie świetnym dodatkiem do mięs. Polecamy też waszej uwadze sprawdzone przepisy na aronię w cukrze, kompot czy syrop. Natomiast jeśli chcecie skosztować surowych owoców aronii, włóżcie je do zamrażarki na ok. 48 h. Dzięki zmrożeniu poprawia się ich smak - znika szczypiąca w język cierpkość.