Ciasto marchewkowe może być przygotowane na kilka sposobów. W zależności od tego, jakiej postaci marchwi użyjemy, uzyskamy inną konsystencję masy. Możemy przygotować np. puszyste ciasto na ubitych białkach lub ucierane na maśle - opcji jest kilka. Do ciast na bazie tego warzywa, warto dodać do smaku aromatyczny cynamon, gałkę muszkatołową oraz mielone goździki. Sprawdzą się także przyprawy używane  do grzańca. Robicie tradycyjne ciasto z tartą marchewką? Sprawdźcie, czego unikać, aby nie wyszło zbyt suche i niesmaczne.

Jak najlepiej ścierać marchewkę do ciasta?

Marchew w zależności od rodzaju różni się chrupkością, soczystością i ilością włókien. Do naszego ciasta najlepiej wybierać te gatunki marchwi, które używamy również do soków. Karotka czy ambrozja to najlepsze rodzaje - dzięki ich wykorzystaniu uzyskacie maksimum smaku, a ciasto na pewno nie będzie gorzkie.

Marchewek przeznaczonych do ciasta nie ścieramy ani na tarce o dużych oczkach, ani tych najmniejszych (jak na puree). W pierwszym przypadku tarta masa będzie zbyt sucha i nie połączy się z ciastem. W drugim zaś - marchewka puści zbyt dużo soku. To może skutkować pojawieniem się zakalca po wypieczeniu ciasta. Najlepszym sposobem jest starcie warzywa na tarce o średnich oczkach, które sprawdzają się także do tarcia marchewki na surówkę. Ten wybór sprawi, że odpowiednia ilość soku zostanie zachowana w warzywie. Jeżeli po tarciu warzywa wycieknie sok do miski, to odlewamy go, bez zbędnego wyciskania masy.

W temacie gorzkości warto wspomnieć też o zielonych końcówkach marchwi, które w dużej mierze odpowiadają za zepsucie smaku ciasta. Odcinajcie z nich cały zielony kawałek. Tam z reguły kumulują się związki azotu, mające negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Dlaczego w cieście marchewkowym pojawia się zakalec? 5 powodów

Tak, jak wcześniej wspominaliśmy, główną przyczyną powstawania zakalca może być zbyt duża ilość soku z marchewki, jeżeli nie odcisnęliśmy go po tarciu. Sprawdźcie, jak uchronić się przed nieudanym wypiekiem. Ważne są:

  • stosunek ilości marchewki do innych składników - jeżeli dodacie zbyt dużo tartej masy, ciasto opadnie i nie wyrośnie odpowiednio;
  • niezwlekanie z umieszczeniem ciasta w piekarniku - zaraz po wymieszaniu należy włożyć je do nagrzanego piekarnika - soda i proszek do pieczenia działają dość szybko i napowietrzone ciasto szybko oklapnie;
  • zbyt krótkie pieczenie - test "suchego patyczka" najlepiej wam pokaże, czy ciasto jest dalej surowe czy gotowe do wyjęcia z piekarnika;
  • nieodpowiednie studzenie ciasta - najlepiej robić to na kratce, aby móc zapewnić swobodny przepływ powietrza między ciastem, a blatem;
  • wymieszanie składników jedynie do połączenia - tak, jak w przypadku muffinek czy babeczek, mieszamy krótko, nie dbając przesadnie o to, by masa była jednolita.