Miechunka, bo o niej mowa, to roślina, która występuje na świecie w wielu odmianach i gatunkach, a jej owoce znane są pod różnymi nazwami, w tym jako: złote jagody, inkaskie wiśnie, jagody inkaskie (jagody Inków), poga poga czy dzikie pomidory. Co ciekawe, ogólna łacińska nazwa (physalis) pochodzi od starogreckiego słowa phusalis, czyli „pęcherz”. To bezpośrednie nawiązanie charakterystycznego wyglądu osłonek owoców miechunki, które przypominają właśnie pomarszczone pęcherze. Miechunka paragwajska wydaje drobne owoce o pięknej złocistopomarańczowej barwie, krągłe, z lśniącą skórką i co najważniejsze – jadalne

Miechunka paragwajska – co to za owoc i jakie ma właściwości?

Owoce tej odmiany miechunki zostały uznane za superfruit, ponieważ są bogate w składniki odżywcze i wiele cennych mikroelementów. W ich składzie możemy znaleźć łatwo przyswajalne cukry, a także: witaminę A, witaminy z grupy B (tiaminę, ryboflawinę, niacynę), witaminę C, fosfor, wapń, żelazo. Dzięki wysokiej zawartości witamin z grupy B, miechunka paragwajska pomaga poprawić nastrój i sprawność intelektualną, a do tego zwiększa odporność organizmu na stres. Z kolei obecność dużej ilości witaminy C zapewnia ochronę przy przeziębieniach oraz siłę w walce z wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi za szybsze starzenie się ciała i skóry.

Jagody Inków zawierają również tzw. substancje bioaktywne, które wykazują właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Co więcej, przynoszą ulgę przy zaburzeniach układu pokarmowego, a także pomagają hamować wydzielanie kwasów (solnego i pepsyny) oraz odruchy wymiotne, pojawiające się przy zatruciach. Wykazują również działanie uspokajające. Napar z miechunki paragwajskiej aplikowany na skórę, przynosi jej ulgę ze względu na silne działanie przeciwzapalne, tonizujące oraz regeneracyjne. Dzięki regularnym okładom skóra staje się przyjemna w dotyku i delikatna.

Miechunka paragwajska, czyli złota jagoda. Jak smakuje? Do czego dodać?

Złote jagody jadalnej odmiany miechunki słyną też z tego, że są niskokaloryczne - 100 g świeżych owoców to tylko 66 kalorii, w tym: 15 g węglowodanów, 15 g błonnika i 1 g białka. Po przekrojeniu jagody Inków konsystencją i wyglądem bardzo przypominają nasze pomidory, tylko w miniaturze. Świeże owoce miechunki paragwajskiej mają miękki, soczysty miąższ, w którym znajdują się drobne żółte pesteczki. Ich smak jest słodko-kwaśny z niewielką nutą goryczki, który można porównać do agrestu albo kiwi. Obecnie bez problemu da się je kupić w wielu dużych marketach na dziale z owocami w postaci świeżej lub na półkach z bakaliami w postaci suszonej. 

Świeżą miechunkę możemy dodawać do wszelkiego rodzaju sałatek owocowych, koktajli oraz przetworów. Świetnie pasuje zarówno do dań deserowych, jak i wytrawnych. W naszym serwisie przyslijprzepis.pl znajdziecie wiele wspaniałych pomysłów na użycie owoców miechunki. W najzdrowszym wydaniu, sprawdzą się jako składnik świeżej sałatki, surówki obiadowej z czerwonej kapusty lub zimowej sałatki egzotycznej. Inkaskich jagód możecie też użyć, przygotowując mus z jabłekdeserek śmietanowo-kawowysernik z musem pomarańczowo-miechunkowym, a także zdrowe muffiny czy ciasteczka musli. Będą idealnym dodatkiem do mięs, np. wątróbki, polędwiczek nadziewanych albo zapiekanki z kurczakiem. A w postaci suszonej możecie ich użyć do pysznej szarlotki

Miechunka paragwajska - na co trzeba uważać?

Pod żadnym pozorem nie należy sięgać po niedojrzałe owoce miechunki, których skórka ma zielony lub żółtawy kolor, ponieważ zawierają solaniny, które mogą poważnie zaszkodzić organizmowi, w tym wywołać biegunkę lub wymioty. Świeże, dojrzałe jagody Inków mają barwę żywą, mocno złocistopomarańczową i to właśnie takie owce powinniśmy wybierać w sklepie.