To ciasto smakuje i pachnie jak dzieciństwo spędzone u babci. Drożdżowy placek z rodzynkami zaserwowany z mlekiem jest najlepszym deserem na świecie. Pachnący, słodki, a do tego pulchny jak obłoczek. Za tę miękkość i puszystość odpowiadają drożdże, które jak wiadomo nie lubią się spieszyć ze swoim działaniem. 

Jakie czynniki sprzyjają działaniu drożdży w cieście? 

Ciasto drożdżowe rośnie w wyniku procesu fermentacji, której efektem jest wytworzenie dwutlenku węgla i zwiększenie objętości takiego ciasta. Aby do tego mogło dojść, warto zapewnić drożdżom właściwe warunki rozwoju, czyli ciepło i dodatek cukru. Odpowiednia temperatura, jak również zmieszanie mleka z drożdżami i cukrem przynosi dobre efekty podczas leżakowania ciasta drożdżowego. 

Metoda na szybsze wyrastanie ciasta drożdżowego 

Pamiętajcie, że idealna temperatura dla drożdży to 32 stopnie Celsjusza. Chcąc na samym starcie przyspieszyć cały proces, powinniście zatem przygotować ciasto z ciepłych składników.  

Zapomnijcie o jajkach i maśle prosto z lodówki. Jajka wyjmijcie odpowiednio wcześniej, natomiast masło rozpuśćcie w garnuszku. Podgrzejcie również delikatnie mleko. Te czynności skrócą wam znacząco oczekiwanie na wzrost ciasta. 

Jak jeszcze przyspieszyć wyrastanie drożdżowego placka? 

Ciasto drożdżowe po wyrobieniu powinno się odstawić w ciepłe miejsce, w którym nie ma przeciągów. Warto otulić naczynie z plackiem kocem lub postawić je koło kaloryfera.  

Niektóre gospodynie zostawiają je pod lampką lub w pobliżu ciepłej kuchenki. Uważajcie jednak, by temperatura nie była zbyt wysoka, gdyż komórki drożdży mogą ulec zniszczeniu. Dlatego w żadnym wypadku nie wkładajcie ciasta drożdżowego do rozgrzanego piekarnika, żeby przyspieszyć jego wzrost.