Daktyle to jedne z owoców o wielu odżywczych właściwościach, które z powodzeniem można wykorzystać w kuchni. W niektórych sytuacjach doskonale sprawdzą się jako zamiennik słodyczy i jako samodzielny deser, mają też wiele właściwości zdrowotnych, a poza tym – smakują naprawdę znakomicie. Są słodkie, miękkie i aksamitne, można je jeść zarówno suszone, jak i świeże. Stanowią idealną przegryzkę, będą też świetne jako baza zdrowych deserów, np. rodzynkowo-daktylowego, podbiją wasze podniebienia podane w formie daktyli faszerowanych serkiem tiramisu. Można używać ich także do koktajli, sałatek i dań wytrawnych, np. szaszłyków z wątróbką. Warto je dodawać do potraw śniadaniowych, np. musli, jaglanek, owsianek, zup mlecznych, twarożku na słodko, a także ciast i innych wypieków.

Daktyle - dlaczego warto włączyć je do jadłospisu?

Dzięki dużej zawartości cukrów prostych daktyle są w stanie w szybkim czasie zapewnić "zastrzyk energii", a to szczególnie docenią sportowcy i osoby prowadzące aktywny tryb życia. Będą też idealnym zdrowszym zamiennikiem słodyczy.

Wartości odżywcze i prozdrowotne właściwości daktyli sprawiają, że są one nazywane "chlebem życia", natomiast sama palma daktylowa zyskała miano "drzewa życia". Daktyle zarówno świeże, jak i suszone, są bogate w korzystne dla zdrowia mikro i makro-elementy, takie jak: potas, żelazo, fosfor, wapń, cynk oraz magnez, a także witaminy, głównie z grupy B oraz C i A. Ze względu na ten wartościowy skład, daktyle często są polecane w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Ich regularne spożywanie obniża ciśnienie tętnicze i reguluje poziom cholesterolu. Zawarty w nich błonnik reguluje z kolej procesy trawienne i korzystnie wpływa na układ pokarmowy. Owoce te wykazują także właściwości przeciwzapalne, są również dobrym źródłem antyoksydantów. Dodatkowo wzmacniają kości i przeciwdziałają zgadze.

Te smaczne owoce mogą chronić nas przed odkładaniem się złogów cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych. Zdaniem specjalistów żywienia po suszone daktyle powinny sięgać osoby, które mają problem z cholesterolem. Jedzenie tych owoców przyczynia się do poprawy profilu lipidowego, a dzięki temu naturalnie pomaga zapobiegać rozwojowi miażdżycy

Daktyle - kto nie powinien po nie sięgać?

Owoce te mają również parę minusów, które warto znać. Daktyli nie powinny jeść osoby chore na cukrzycę, ponieważ mają one wysoki indeks glikemiczny, a co za tym idzie – przyczyniają się do wzrostu poziomu cukru we krwi. Do przeciwwskazań spożywania tych owoców zalicza się także nieżyt żołądka i kolkę żołądkową, skłonność do wzdęć oraz migreny. Nie powinny po nie sięgać też osoby, które się odchudzają, ponieważ są owocami dość kalorycznymi - w 100 g jest aż ok. 280 kcal.