Istnieje ponad 200 gatunków róż, a w uprawie znanych jest co najmniej kilkadziesiąt tysięcy ich odmian. Do własnego ogródka na pewno warto wybierać spośród tych gatunków, które dobrze się przyjmą w polskim klimacie oraz są stosunkowo łatwe w uprawie. Równie ważne mogą się okazać - zależne od odmiany - sposoby ich aranżacji, stanowisko uprawy i prowadzenie (np. róże pnące będą wymagały solidnych podpór, żeby piąć się w górę, a odmiany nisko ścielące się po ziemi będą potrzebowały więcej miejsca), a w drugiej kolejności także wrażenia sensoryczne, czyli barwa, wielkość kwiatów i ich zapach. Jakie róże ogrodowe wybrać?

Róże ogrodowe - jakie odmiany wybrać do przydomowego ogródka?

Jeśli dopiero myślicie o posadzeniu tych pięknych kwiatów we własnym zielonym królestwie, zwróćcie uwagę na konkretne gatunki krzewów różanych i ich podstawowe wymagania. Szczególnie odnośnie stanowiska oraz wielkości zajmowanego miejsca. Zależnie o tego, jakie macie warunki w swoim ogródku, polecamy wam:

Róże pnące

Dobrze rosną na stanowiskach południowo-wschodnich lub południowo-zachodnich. Trzeba je prowadzić w górę na ażurowych ogrodzeniach, specjalnych kratownicach, łukach lub stabilnych pergolach. Najpiękniejsze odmiany to:

 • Elfe, Alberic Barbier, Kiftsgate (kwiaty białe)
 • New Dawn, Rosarium Uetersen, Super Dorothy, American Pillar, Apple Blossom (kwiaty różowe)
 • Amadeus, Flammentanz, Dublin Bay, Paul's Scarlet Climber, Sympathie (kwiaty czerwone)

Róże okrywowe

Lubią nasłonecznione stanowiska, tworzą gęste kobierce kwiatów, nisko ścielące się po ziemi. Najpiękniej kwitnące odmiany to:

 • Swany, Schneewittchen, Snow Ballet, White Meidiland, Alba rose (kwiaty białe)
 • Sommerwind, Veneda, Fairy Dance, Lovely Fairy, Grouse, Pink Bells (kwiaty różowe)
 • Mercury 2000, The Times, Bassino (kwiaty czerwone)

Róże wielkokwiatowe

Najbardziej zachwycające róże ogrodowe, mają majestatyczne, ogromne kwiaty. Uprawia się je w osłoniętych od wiatru, ale jasnych miejscach. Idealnie nadają się na wysokie rabaty. Poszukajcie takich odmian: 

 • Pascali, Polarstern, Tineke, Mounte Shasta (kwiaty białe)
 • Ashley, Carnina, Blessing, Elizabeth Harkness, Lovely Lady (kwiaty różowe)
 • Dame de Coeur, Ingrid Bergman, Duftwolke, Royal Wiliam, Mr Lincoln, Precious Platinum (kwiaty czerwone)
   

Róże najmocniej pachnące

Należą do nich głównie róże angielskie i historyczne, ale nie tylko. Jeśli sadzicie kwiaty dla ich oszałamiającego zapachu, postawcie np. na te odmiany:

 • Big purple, Chatonne, Trio of Tea, Double Delight, Fantin Latour, Drouhin

Kiedy przycinać róże?

Przycinanie róż wiosną i jesienią to niezbędne zabiegi, aby w sezonie nasze krzewy imponująco i bujnie rosły oraz miały ładny pokrój. Odpowiednio zrobione cięcie zapobiega również rozprzestrzenianiu się szkodników czy grzybów. Robi się też to także po to, by wpuścić do środka krzewu różanego naturalne światło. Ucięte stare, zmarznięte, zeschnięte lub chore pędy zostaną zastąpione silniejszymi, które będą wypuszczać wiele nowych pąków kwiatowych. Jak prawidłowo wykonać taki zabieg opisaliśmy szczegółowo we wcześniejszym artykule o przycinaniu róż

Odżywka do róż ogrodowych ze skórek bananów

Odkąd odkryłam nawóz ze skórek owoców, mój ogród odżył, bo róże kwitną w sezonie na potęgę. Woda bananowa to cenna odżywka, która dostarcza nawet najbardziej wymagającym krzewom odpowiedniej ilości fosforu oraz potasu. Te pierwiastki są niezbędne do rozbudowywania ich systemu korzeniowego oraz do kwitnienia. Jak zrobić ten nawóz samodzielnie? Skórki bananów wystarczy zalać przegotowaną wodą (po 1 litrze na 1 skórkę) i odstawić w ciemne miejsce 3 dni. Po tym czasie miksturę wystarczy rozcieńczyć taką samą ilością świeżej wody i zasilać nią róże ogrodowe co drugie podlewanie