Woda po gotowaniu ziemniaków czy np. warzyw korzeniowych na sałatkę jarzynową, woda po gotowaniu lub płukaniu ryżu, woda po gotowaniu soczewicy bądź ciecierzycy - łączy je jedno. Większość osób odcedza właściwy produkt czy produkty, a pozostały płyn wylewa do zlewu. Natomiast z powodzeniem możecie używać tej wody do podlewania niektórych roślin doniczkowych i ogrodowych, pod warunkiem, że nie soliliście wrzątku ani nie dodawaliście do niego żadnych dodatków, które mogłyby zaszkodzić roślinie, np. oleju. Mało kto wie, że również wodę po gotowaniu makaronu warto wykorzystać w tej roli. Jeśli dziś na obiad robicie spaghetti, to macie praktycznie gotowy domowy nawóz do skrzydłokwiatu

Domowy nawóz do skrzydłokwiatu z wody po gotowaniu makaronu

Woda po gotowaniu makaronu ma tę zaletę, że zawiera sporo skrobi. Z kolei skrobia pomaga w zatrzymywaniu wilgoci w glebie, co jest szczególnie korzystne dla skrzydłokwiatów. Są to bowiem rośliny wilgociolubne. Podlanie ich od czasu do czasu wodą z makaronu, pomaga zachować odpowiednie nawilżenie podłoża, więc warto to robić regularnie, kiedy zaczynają się kilkudniowe upały lub od czasu do czasu przy okazji gotowania makaronu do obiadu, jeśli mamy bardzo suche powietrze w mieszkaniu. Poza tym, że woda nie może być osolona (sól jest zabójcza dla skrzydłokwiatów, m.in. uniemożliwia im pobieranie wody z ziemi), musi również zostać wystudzona do temperatury pokojowej i najlepiej użyta na świeżo, czyli parę godzin po gotowaniu ulubionych klusek. 

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiaty to dość wrażliwe rośliny. Wymagają określonej pielęgnacji, dobrej ekspozycji oraz właściwego podłoża, żeby zdrowo rosły i kwitły. Jeśli liczycie na wysyp białych pąków, zadbajcie o:

  • stanowisko

Skrzydłokwiat potrzebuje możliwie jasnego, ale niebezpośrednio nasłonecznionego miejsca. Uważajcie na ciemne kąty w mieszkaniu - roślina nie wypuści kwiatów w całkowitym cieniu. Doniczkę ze skrzydłokwiatem ustawcie najlepiej w odległości ok. 1 metra od okna, dzięki temu uzyskacie odpowiednio widne stanowisko i nie narazicie rośliny na poparzenia słoneczne. 

  • podłoże

Najlepsza dla tych roślin jest mieszanka ziemi próchniczej i piasku lub torfu albo mieszanka kompostu, zbutwiałych liści oraz piasku (w proporcji 1:1:1). Podłoże musi być luźne, żyzne i przepuszczalne. Idealna ziemia powinna mieć lekko kwaśny odczyn (pH na poziomie 5-6), taka zapewni waszemu okazowi doskonałe warunki do kwitnienia.

  • podlewanie

Skrzydłokwiat naturalnie rośnie w lasach deszczowych, dlatego do jego podlewania używajcie miękkiej wody w temperaturze pokojowej. Ziemia w doniczce powinna być lekko wilgotna, ale nie mokra. Nie przelewajcie rośliny i między kolejnymi podlewaniami poczekajcie, aż podłoże na wierzchu przeschnie. Notorycznie przelewany okaz na pewno nie zakwitnie, a może nawet obumrzeć.

  • nawożenie

W sezonie wiosennym i wczesnoletnim roślinę warto zasilać nawozami bogatymi w azot. Wtedy wytworzy gęste, zdrowe liście. Pod koniec lata (od końcówki sierpnia) do późnej jesieni, lepiej przerzucić się na odżywki z dużą zawartością potasu. Ta zmiana wpłynie na zawiązanie nowych pąków kwiatowych oraz odporność waszej ulubionej rośliny. 

Jak ożywić skrzydłokwiat?

Wiosną warto przesadzić roślinę do nowego podłoża i doniczki o rozmiar lub dwa większej (w zależności od stanu korzeni). Szczególnie, gdy wasz okaz jest młody. Jak to zrobić i co będzie potrzebne, pisaliśmy obszerniej we wcześniejszym tekście o prawidłowym przesadzaniu skrzydłokwiatu.

Jeśli pielęgnujecie swój skrzydłokwiat już wiele lat, coroczne przesadzanie nie jest konieczne. Dobrze jest go jednak odżywić. Domowy nawóz do skrzydłokwiatu przygotujecie nie tylko z wody po gotowaniu. Inne kuchenne składniki również zasilą go w potrzebne pierwiastki oraz substancje pokarmowe. Możecie skorzystać np. z domowej odżywki z żelatyny, z wody imbirowej, odżywki z łupin orzechów włoskich lub nawozu z pestek dyni. Wszystkie te rozwiązania naturalnie ożywią waszą roślinę i pobudzą jej rozwój. Nie wydacie masy pieniędzy, a już niebawem będziecie się cieszyć z pięknych, strzelistych i licznych kwiatów skrzydłokwiatu.