Skrzydłokwiat, mimo że jest kwiatem tropikalnym (rośnie w wilgotnych lasach Ameryki Środkowej i Południowej), sprawdza się też dobrze na naszych parapetach. Kwitnie przeważnie 2 razy w roku, a kwiaty można podziwiać przez ok. 2-3 miesiące. Częstym problemem z tymi roślinami jest jednak brak kwitnienia. Dotyczy to nie tylko najmłodszych okazów. Oprócz zapasów cierpliwości przydaje mi się na to specjalna odżywka. Główny składnik mam w szafce, i wy na pewno również. Nawóz zrobicie przy okazji i nie musicie niczego specjalnie poświęcać. To odżywka z resztek, które i tak trafiłyby do kosza.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Może się tak dziać z kilku powodów. Skrzydłokwiat lubi cień, ale bez przesady. Potrzebuje stanowiska z rozproszonym światłem dziennym, najlepiej nie na parapecie, a obok, w pewnej odległości. Zbyt mocne słońce może skutkować poparzeniem liści. To częsty widok wśród skrzydłokwiatów na parapecie. Wiele razy widziałam takie poparzone skrzydłokwiaty u sąsiadów lub na klatce schodowej. 

Okaz może reagować brakiem pączków również na ostatnie zmiany. Jeśli niedawno przesadzaliście lub przestawialiście roślinę, to dla niej źródło stresu. Pod jego wpływem może nie chcieć kwitnąć. Odczekajcie nieco i dajcie jej się przyzwyczaić do nowego podłoża, doniczki lub miejsca.

Roślina nie przepada też ani za nadmiarem ani za niedoborem wody. Woda nie powinna stać na podstawce, bo mogą zacząć gnić korzenie. Druga skrajność, susza w doniczce również hamuje kwitnienie skrzydłokwiatu. Podlewanie powinno być umiarkowane, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. 1-2 razy w miesiącu stosujcie nawóz do skrzydłokwiatu. Przepis na kuchenną odżywkę znajdziecie poniżej.

Jak pobudzić skrzydłokwiat bez kwiatów do kwitnienia? Domowa odżywka z resztek

Skrzydłokwiat lubi nie tylko fusy po kawie. Nie będzie też grymasił na fusy z herbaty. Wykorzystajcie torebki po zaparzonej herbacie, oczywiście z zawartością. Herbata nie powinna mieć żadnych sztucznych dodatków aromatyzujących (nie powinien być to również earl grey, który często oprócz olejku eterycznego z bergamotki zawiera syntetyczną kompozycję zapachową). Najlepsza będzie najzwyklejsza herbata w torebkach:

  • czarna
  • biała
  • zielona

Herbaciany nawóz sprawdzi się nie tylko do skrzydłokwiatu, ale i do innych roślin doniczkowych i ogrodowych, które preferują lekko kwaśne podłoże, w tym do róż, azalii czy paproci. Przy okazji kwitnienia, skrzydłokwiat zyska też piękniejsze, intensywnie zielone liście.

Jak zrobić nawóz herbaciany do skrzydłokwiatu?

Zalejcie 2 torebki fusów po czarnej herbacie 1 litrem letniej przegotowanej wody i pozwólcie torebkom oddać swoje właściwości wodzie. Po 2-3 godzinach wyjmijcie je i przelejcie nawóz do konewki. „Częstujcie” skrzydłokwiat bez kwiatów taką herbatką raz na 2 tygodnie. Możecie też wykorzystać fusy po herbacie w ten sam sposób, co po kawie.
Wysuszcie na słońcu torebki po herbacie (tzw. szczurki). Następnie rozetnijcie torebki i wymieszajcie wysuszone fusy z górną warstwą podłoża. Podlewajcie jak zwykle, czystą wodą bez dodatków. Herbaciane fusy będą nawozem o przedłużonym działaniu. 

Herbata lubi dodatek cytryny, i skrzydłokwiat również. Równolegle z nawozem herbacianym na pobudzenie kwitnienia możecie stosować odżywkę do skrzydłokwiatu z soku z cytryny. 1-2 razy w miesiącu podlewajcie roślinę lekko zakwaszoną wodą. Wystarczy dodać 1/2 łyżeczki kwasu cytrynowego lub 2 łyżki soku z cytryny na 1 l wody. Roślinę podlewajcie oszczędnie.