Wiemy, jak brzmią świeże drożdże w wersji na kanapkę, ale bez obaw. Po przesmażeniu drożdże stracą swoje właściwości - staną się one nieaktywne. Tak przygotowane drożdże nie wywołają problemów żołądkowych - wzdęć, gazów czy niestrawności. Zapewnią za to paście kremową konsystencję i wyborny, „serowy” smak. Po przygotowaniu wstawcie pastę do lodówki, by smaki poszczególnych składników się przegryzły i aby smarowidło stężało. 

Skąd wzięła się pasta drożdżowa?

Pasta drożdżowa jest oryginalnym, ale wcale nie nowym pomysłem kulinarnym. Jest ona znana szczególnie dobrze Brytyjczykom. Na Wyspach jada się „marmite” - jest to smarowidło do chleba, za którym jedni szaleją, a inni, gdy tylko dowiadują się, co to, zdegustowani, odkładają słoik na półkę.

„Marmite” to wyciąg drożdżowy w ciemnobrązowym kolorze i o lepkiej konsystencji. Ma on intensywny, drożdżowy zapach i smakuje podobnie jak sos sojowy. W Anglii jest on stosowany nie tylko do kanapek (jak dżem), ale również do zup, przyprawienia kotletów mielonych oraz do marynaty do mięsa z kurczaka. Jest to naturalny „wzmacniacz smaku” do innych potraw.

Nasza pasta drożdżowa wygląda bardziej jak połączenie pasty jajecznej i pasty rybnej. Jest też gęstsza i bardziej kremowa. Zasmakuje nie tylko miłośnikom „marmite'a” i nie potrzebuje dużej ilości przypraw. Wystarczy sól i pieprz. Jeśli chcecie poeksperymentować z oryginalnym przepisem, użyjcie oprócz nich np. granulowanego czosnku, wędzonej papryki lub innych suszonych ziół. 

Pasta drożdżowa - przepis 

Składniki: 

  • 5-6 średnich cebul
  • 200 g świeżych drożdży (2 opakowania)
  • 2-3 łyżki wody
  • 2 duże łyżki masła lub 3 łyżki oliwy
  • sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Cebule posiekajcie drobno i zeszklijcie na maśle lub oliwie. Nie powinny się one zrumienić, a jedynie zeszklić.
  2. Gdy cebula będzie miękka, dodajcie na patelnię pokruszone drożdże i podlejcie wodą. Wymieszajcie.
  3. Duście całość razem na małym ogniu, aż woda wyparuje, a pasta zgęstnieje. 
  4. Doprawcie solą i pieprzem, wymieszajcie, zdejmijcie z ognia.
  5. Przestudźcie pastę i włóżcie ją do lodówki, by stężała. 

Z czym jeść pastę drożdżową?

Pasta jest tak dobra, że można wyjadać ją z miseczki łyżeczką bez dodatków. Polecamy ją jednak z pieczywem, krakersami lub grzankami. Możecie też nadziać nią naleśniki lub krokiety. Nadaje się również jako dodatek do ziemniaczanego purée przy obiedzie. Wypróbujcie ją też do faszerowanych ziemniaków. W paście możecie też obtoczyć np. brukselkę i ją upiec lub rozcieńczyć ją i zrobić z niej sos do makaronu z warzywami. 

Źródło: KrytykaKulinarna.com