Szałwia nazywana jest „świętym zielem” nie bez powodu. Jej nazwa po łacinie (Salvia) oznacza „tą, która ratuje”. Istnieje kilka gatunków szałwii. Na napar z szałwii najczęściej wykorzystuje się szałwię lekarską (Salvia officinalis). Istnieje jednak również szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea) i hiszpańska (Salvia lavandulifolia). Nasiona tej ostatniej to dobrze znane nasiona chia. Jakie właściwości ma szałwia i dlaczego warto ją pić w upały? Jak wpływa na nadmierne pocenie? 

Herbata z szałwii - właściwości

Szałwia rośnie na dziko w obszarze śródziemnomorskim, choć równie często trafia też do polskich doniczek. Kwitnie na fioletowo i niebiesko, ma też charakterystyczne, aromatyczne liście pokryte zamszowym meszkiem. W starożytności szałwia była używana jako remedium na ukąszenia oraz na poprawę pamięci - wierzono, że herbata z szałwii pomaga osiągnąć długowieczność. W średniowieczu odkryto jej właściwości wykrztuśne i wzmacniające - stosowano ją na przeziębienia (i tak dzieje się również do dziś, szczególnie na kaszel). 

W liściach szałwii (bo to ich używa się do naparów) znajduje się sporo flawonoidów (nawet 3%). Oprócz nich w szałwii znajduje się też bardzo dużo garbników (13-40% zawartości). Garbniki pomagają produkować soki żołądkowe, które usprawniają trawienie. Herbata z szałwii będzie więc doskonała również na trawienie i wsparcie pracy wątroby. Szałwia zawiera też sporo olejków eterycznych (do 2,5) oraz witamin: A, z grupy B i C. W szałwii kryją się również minerały:

  • wapń
  • potas
  • sód
  • magnez
  • cynk
  • żelazo

Napar z szałwii - jak pomaga na pocenie? 

Badania* potwierdzają, że napar z szałwii może skutecznie zmniejszać i zwalczać problem nadpotliwości, pojawiający się przy okazji innych dolegliwości lub np. na skutek upału czy podczas menopauzy. Badanej kobiecie z problemem nadpotliwości 2-3 razy dziennie podawano herbatę z szałwii. Była ona parzona z 2 łyżek suszu. Po 3 dniach potliwość zmniejszyła się, a napar podawano już tylko raz dziennie lub co 2 dzień. Potliwość nie powróciła. Podobne badania przeprowadzono w grupie kobiet, u których nadmierna potliwość wiązała się z okresem przekwitania. Szałwia, poza tym, że ogranicza pocenie się, łagodzi również uderzenia gorąca typowe w tym czasie. Napar z szałwii działa już 2-3 godziny po wypiciu, a efekt może utrzymywać się nawet przez kilka dni. 

Herbata z szałwii spodoba się również kobietom, które jeszcze przechodzą miesiączkę, ale z problemami. Szałwia działa rozkurczowo i przeciwzapalnie, dzięki czemu zmniejsza dolegliwości bólowe podczas miesiączki. Olejki eteryczne obecne w szałwii łagodzą też wahania nastrojów przed okresem. 

Kto nie powinien pić szałwii?

Szałwia, poza tym, że hamuje pocenie, zatrzymuje też laktację, dlatego, jeśli właśnie karmicie piersią, zróbcie sobie przerwę od tego ziółka - nawet, jeśli bardzo je lubicie. Jeśli waszym celem jest właśnie zatrzymanie laktacji - szałwia z pewnością wam w tym pomoże. 

Pijąc szałwię, parzcie maksymalnie 6 g suszonych liści dziennie (4 torebki suszu po 1,5 g dziennie). Codziennie pijcie ją tylko do momentu ustąpienia lub zmniejszenia pocenia. Później, dla podtrzymania efektu, wystarczy rzadziej - co 2-3 dzień. Większa ilość szałwii (15 g dziennie) może prowadzić do zatrucia z nieprzyjemnymi objawami, w tym kołataniem serca i otępieniem.

*Źródło:

Gajewska A., Krajnik M.: Szałwia w leczeniu nadmiernej potliwości u pacjentki z zaawansowaną chorobą nowotworową, Polska Medycyna Paliatywna 2006, 5, 4, 177-180.