Im starszy tłuszcz, tym większy problem z wyczyszczeniem okapu - przekonałam się o tym przy okazji innych sprzętów w domu, dlatego staram się to wpisać na stałe do kalendarza domowych obowiązków. Tłuszcz i wilgoć z potraw zlepiają się z kurzem, tworząc z czasem śmierdzący nalot. Logiczne, że w niepoprawnie działającym okapie może on z powrotem się skraplać, wpadać do odkrytych garnków z potrawami i blokować przepływ powietrza. Taki okap przestaje chłonąć zapachy. Pochłania za to zdecydowanie więcej energii, co łatwo zauważyć, otwierając rachunek za prąd.  

Jak wyczyścić tłusty okap?

Zdaję sobie sprawę z tego, że to urządzenie brudzi się codziennie - im częściej gotuję mocno pachnące i tłuste potrawy, tym szybciej. Dlatego staram się myć gruntownie okap co kilka miesięcy, a co 1-2 tygodnie przecierać go z kurzu. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na czyszczenie brudnego okapu. Wypróbowałam i polecam wam urządzić mu kąpiel w napoju typu cola. Kwas ortofosforowy w składzie takich produktów skutecznie rozpuszcza tłuszcz i brud. Po takiej 20-minutowej kąpieli przemyłam okap szorstką gąbką z dodatkiem mydła lub detergentu, pod bieżącą wodą - brud zszedł w całości.

Z brudem poradzi sobie też 2-składnikowa pasta z sody i wrzątku. 1,5 szklanki sody wymieszałam z 0,5 szklanki wody i wysmarowałam taką pastą okap. Owinęłam okap ciasno plastikową reklamówką - pod wpływem gorąca i sody brud zaczął puszczać i mięknąć. Zmyłam resztki zanieczyszczeń pod bieżącą wodą - otrzymałam okap jak nowy. 

Z tłustym nalotem poradzi sobie również inny produkt, który zwykle kojarzy się właśnie z brudem. Jest to tłuszcz, a konkretnie - oliwka dla dzieci lub inna pielęgnacyjna oliwka do ciała. Takiego produktu często używam do 2-etapowego demakijażu twarzy - najpierw rozpuszczam olejkami makijaż, a następnie domywam pianką - na skórze nie ma ani śladu po tłuszczu czy brudzie.

Pomyślałam, że tak samo zadziała to w przypadku zabrudzonych i tłustych rzeczy w domu, w tym okapu i postanowiłam zrobić eksperyment. Efekt okazał się rewelacyjny. Jeśli macie w domu resztki takich kosmetyków albo produkty po terminie ważności, wykorzystajcie je właśnie w ten sposób. Myjcie nimi okap średnio co 1-2 tygodnie, a okap dłużej pozostanie chłonny i czysty. Sposób ten sprawdzi się nie tylko przy stalowych, ale również plastikowych i blaszanych okapach.

Jak wyczyścić tłusty okap w kilka minut?

Odkręćcie okap i kratki z filtrem. Polejcie je oliwką i czyśćcie je miękką stroną gąbki, okrągłymi ruchami. Gdy cała powierzchnia będzie już pokryta tłuszczem, sięgnijcie po kilka ściereczek z mikrofibry i zmoczcie je w gorącej wodzie. Połóżcie je na okapie i kratkach z filtrami, owińcie foliową torebką i odczekajcie 5-10 minut.

W tym czasie brudna powierzchnia się nagrzeje, a zanieczyszczenia „puszczą”. Po upływie 10 minut zdejmijcie ściereczki i przemyjcie okap chropowatą stroną gąbki z dodatkiem mydła. Ręcznikiem papierowym zbierzcie resztki oliwki i wypolerujcie dokładnie okap.