Pulchne, miękkie, soczyste i przepyszne - chcemy, żeby właśnie takie były kotlety mielone, kiedy zabieramy się za szykowanie obiadu. Dodatek bułki tartej do mięsnej masy oraz do panierki wpływa na chrupkość dania, ale też trochę wysusza mięso. Poza tym jest to składnik kaloryczny i niezbyt zdrowy. Szczególnie, jeśli używacie sklepowej bułki marnej jakości. Zobaczcie, na co wymienić ten produkt, żeby wasze mielone wyszły jeszcze lepsze niż zwykle. 

Kotlety mielone bez bułki tartej - czym ją zastąpić?

Świetnymi zamiennikami tartej bułki w kotletach mielonych mogą być: zmielone na pył otręby, rozkruszone w moździerzu suszone zioła, orzechy (polecamy włoskie, laskowe lub migdały), rozdrobnione pestki (słonecznika, dyni), zblendowane płatki owsiane albo zbożowe, a także czarnuszka czy sezam. Ugotowana, a następnie przestudzona drobna kasza (np. jaglana, jęczmienna czy perłowa) również doskonale sprawdzi się do uzupełnienia mięsnej masy. Doda jej soczystości i miękkości. 

Jednym z naszych ulubionych i najczęściej wykorzystywanych zamienników bułki tartej jest jednak siemię lniane. Kotlety mielone z siemieniem lnianym smakują wspaniale, jak klasyczne, są też idealnie nawilżone. Uginają się pod naciskiem widelca i kuszą soczystością. 

Kotlety mielone z siemieniem lnianym - przepis

Składniki:

  • 500 g mięsa mielonego drobiowego lub wieprzowego 
  • 1 szklanka siemienia lnianego
  • ok. 50 g masła 
  • 1 duża cebula 
  • 1 jajko
  • do smaku: sól i świeżo mielony pieprz. Opcjonalnie: 1/2 łyżeczki mielonej wędzonej papryki (możecie ją zastąpić mieszanką curry lub gyros, jeśli lubicie)
  • do smażenia: olej rzepakowy

Sposób przygotowania:

  1. Siemię lniane zmielcie w blenderze na puder. Odsypcie połowę uzyskanego proszku;
  2. Cebulę pokrójcie w drobną kostkę;
  3. Rozgrzejcie tłuszcz na patelni i usmażcie na nim cebulę do zrumienienia;
  4. Zezłoconą cebulę odstawcie do ostygnięcia;
  5. W tym czasie mięso mielone przełóżcie do miski, dołóżcie do niego połowę zmielonego siemienia, jajko, sól oraz pieprz i wymieszajcie całość. Możecie też na tym etapie dodać ulubione przyprawy - proponujemy mieloną wędzoną paprykę, mieszankę curry lub gyros;
  6. Do masy dodajcie przestudzoną cebulę i wymieszajcie całość, żeby połączyła się w 1 masę;
  7. Masę na kotlety mielone odstawcie na ok. 15 minut do lodówki;
  8. Po tym czasie zamoczcie dłonie w zimnej wodzie i mokrymi rękami formujcie nieduże kotlety;
  9. W środek każdego kotleta wciśnijcie "ścinek" (malutki kawałek) masła i zamknijcie masę, żeby tłuszcz pozostał w środku;
  10. Drugą połowę zmielonego siemienia lnianego rozsypcie na talerzu;
  11. Każdy kotlet dokładnie obtoczcie w pudrze z siemienia - tak, jakbyście to robili z bułką tartą;
  12. Na patelni rozgrzejcie olej i smażcie kotlety mielone z obu stron po kilka minut, aż nabiorą złocistego, rumianego koloru. 

Gotowe kotlety mielone z siemieniem lnianym genialnie będą smakować z ziemniakami z wody (lub pieczonymi) oraz klasyczną mizerią, surówką z kapusty kiszonej lub sałatką z buraczków i papryki.