Racuchy to świetny pomysł na śniadanie, kolację, podwieczorek, ale też po prostu słodką przekąskę. Przyrządza się je naprawdę szybko, a w dodatku do ich zrobienia nie potrzebujecie wielu składników. Można zrobić je na wiele różnych sposób, w naszym serwisie przyslijprzepis.pl znajdziecie mnóstwo smacznych receptur, np. na racuchy z serkiem wiejskim i jabłkami, racuchy drożdżowe z kremem malinowym lub racuchy jogurtowe z wiśniami. Tym razem przedstawimy wam sposób na przygotowanie racuszków na bazie 2 białych składników. 

Patent na smaczne i delikatne racuchy

Możecie przygotować racuchy według klasycznego przepisu, jednak jeśli skorzystacie z naszego sposobu – wyjdą jeszcze smaczniejsze niż zwykle. W dodatku przygotujecie je migiem. Wystarczy, że dodacie 2 przysmaki, czyli jogurt i twaróg, a możecie być pewni, że każdy z domowników poprosi o dokładkę tych placuszków.

Choć połączenie jogurtu i twarogu zazwyczaj przywodzi na myśl poznański gzik, to okazuje się, że sprawdza się ono idealnie nie tylko w przypadku tej potrawy. Przygotowanie racuchów na bazie tych 2 uwielbianych składników zajmie wam dosłownie 10 minut.

Przepis na racuchy z twarogiem i jogurtem

Potrzebne składniki:

  • 2 średnie jajka
  • 1 łyżka cukru pudru
  • 7 pełnych łyżek mąki pszennej
  • 150 g twarogu (najlepiej sprawdzi się chudy lub półtłusty)
  • 1 szklanka gęstego jogurtu typu greckiego
  • płaska łyżeczka cukru waniliowego
  • płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • masło klarowane lub olej (do smażenia)

Sposób przygotowania:

  1. Najpierw wbijcie do miski jajka, później dodajcie sól, cukier puder, cukier waniliowy;
  2. Dolejcie jogurt i połączcie wszystkie składniki za pomocą miksera;
  3. Nie przerywając miksowania, dodawajcie do masy po łyżce mąki, a później dorzucajcie stopniowo twaróg;
  4. Odłóżcie na chwilę miskę z ciastem, żeby "odpoczęło" kilka minut – wtedy racuchy wyjdą jeszcze bardziej puszyste;
  5. Rozgrzejcie na patelni niewielką ilość tłuszczu i nakładajcie łyżką porcje ciasta;
  6. Smażcie z obu stron na średnim ogniu – do momentu, aż placuszki zrobią się rumiane.

Z czym podawać racuchy?

Racuchy będą świetnie smakować posypane po prostu cukrem pudrem. Ich aromat zyska także dzięki posypaniu ich odrobiną cynamonu. Jako dodatek dobrze sprawdzi się też domowa frużelina, mus owocowy, a także syrop klonowy lub dżem. Możecie wykorzystać również przeróżne owoce, bitą śmietanę lub marmoladę. Jeśli uwielbiacie placki, wypróbujcie też sposób na "racuchy dietetyczne" - czyli smażone na patelni teflonowej, bez dodatku tłuszczu lub upieczone w piekarniku na wysmarowanej olejem blasze.