Jeśli chcecie uzyskać 300-350 g sera, potrzebujecie 800 g jogurtu greckiego i 1 płaską łyżeczkę soli. To podstawowa wersja tego serka. Opcjonalnie, do masy jogurtowej możecie dodać przyprawy, które lubicie, np. suszone pomidory w płatkach, suszony czosnek, suszoną miętę, oregano, bazylię, papryczkę chilli w płatkach lub bałkańskie mieszanki przypraw. Będą tutaj świetnie pasować. Podstawą jest jednak dobrej jakości jogurt grecki. 

Ser z jogurtu greckiego - wybierzcie dobry produkt

Najlepszy labneh wyjdzie z prawdziwego jogurtu greckiego, który powstaje w wyniku fermentacji mleka pod wpływem żywych kultur bakterii, bez dodatku mleka w proszku. W składzie jogurtu powinny znaleźć się bakterie szczepów lactobacrillus bulgaricus oraz streptococcus thermophilus. Jogurt grecki jest zdecydowanie gęstszy niż zwykły, ma też od niego więcej tłuszczu. Jest też lekko kwaśny, ale labneh wyjdzie łagodniejszy. Jak zrobić ser z jogurtu greckiego?

Labneh - przepis podstawowy

Składniki:

  • 800 g jogurtów greckich
  • płaska łyżeczka soli

Opcjonalnie: pełna łyżka ulubionych suszonych ziół.

Potrzebujecie również kilku akcesoriów, w tym:

  • 1 świeżą pieluchę tetrową lub opakowanie gazy o szerokości 1 metra,
  • sitko o średnicy minimalnej 16 cm,
  • garnek o podobnej średnicy co sitko
  • gumkę recepturkę lub sznurek

Sposób przygotowania:

  1. Przełóżcie do miski jogurt, dodajcie sól i ewentualne przyprawy. 
  2. Wymieszajcie dokładnie i odstawcie. 
  3. Gazę złóżcie na pół i wyścielcie nią sitko, sitko ustawcie na garnku. 
  4. Przełóżcie cały jogurt na sitko. 
  5. Zbierzcie razem końce materiału i zwiążcie luźno gumką lub sznurkiem. 
  6. Tak przygotowany garnek wstawcie do lodówki na 4-6 godzin. 
  7. Po tym czasie podnieście sitko - w garnku zacznie się zbierać serwatka. 
  8. Wylejcie ją do osobnego naczynia i odcedźcie jogurt jeszcze raz. 
  9. Przesuńcie też nieco niżej gumkę, by pakunek był ciaśniejszy. 
  10. Odstawcie ponownie do lodówki na 2-4 dni, w międzyczasie odciskając 1-2 razy na dzień ser. Im dłużej potrzymacie serek, tym będzie gęstszy i bardziej zwarty. 

Jak wykorzystać serwatkę po przygotowaniu sera labneh?

Serwatkę spod serka przygotowywanego bez dodatkowych przypraw możecie wykorzystać do zabielenia zupy pod koniec, a także do żurku lub barszczu. Dolejecie ją też do ciasta na chleb zamiast wody. Nadaje się również do ciasta na racuchy i naleśniki zamiast wody lub mleka. Możecie też ją po prostu wypić, jeśli lubicie. 

Jak przechowywać i jeść ser labneh? 

Najbardziej podstawowa receptura na labneh zawiera tylko jogurt i sól, ale możecie też dodać do masy swoje ulubione przyprawy - będzie też wyglądał nieco lepiej. Polecamy zwłaszcza czarnuszkę lub kozieradkę, ale wersja z suszonymi płatkami pomidorów i bazylią również będzie pyszna. Taki ser możecie po zrobieniu uformować w kulki i umieścić w słoiku z oliwą. Zakonserwuje ona ser nawet na kilka tygodni, pod warunkiem, że będziecie trzymać go w lodówce. Gotowe kulki labneh bez dodatków możecie też obtoczyć w przyprawach i umieścić w słoiku z oliwą lub, jeśli planujecie go zjeść od razu, przełożyć do miseczki, uformować na jego powierzchni "wiry", zalać je oliwą i posypać przyprawami. 

Ser z jogurtu greckiego będzie przepyszny na świeżym chlebie i grzankach. Możecie tez potraktować go jako dip i maczać w nim chlebek pita. Kulki wykorzystacie też do sałatek i przygotowania przekąsek na imprezę - będą ciekawym elementem koreczków.