Istnieje spory wybór szybkich śniadań. Brak czasu, pod warunkiem, że macie podstawowe składniki w domu, nie będzie już dla nikogo wymówką. Jabłko czy banan bez dodatków nie będą najlepszym pomysłem. Owoce bardzo szybko dostarczą wam energii, ale równie szybko po zjedzeniu ich znów będziecie głodni. Jeśli nie chcecie jeść nudnych kanapek, sięgnijcie po inne przepisy. Mamy coś dla was - zarówno do przegryzienia, jak i do picia. Nie będziecie musieli ratować się przekąskami na 2. śniadanie. Bez problemu wytrzymacie bez nich aż do obiadu.  

Co zjeść na śniadanie, jeśli zaspaliście? 

Jeśli chcecie przed wyjściem z domu przegryźć coś na szybko, wyciągnijcie blender lub mikser i rozgrzejcie patelnię. Blender przyda wam się do przygotowania ekspresowego omletu - na słodko lub wytrawnie. 10-minutowy omlet z serka wiejskiego możecie zrobić na oba sposoby. W blenderze musicie zmiksować 200 g serka wiejskiego, 2 jajka, łyżkę soku z cytryny, szczyptę soli i 1 łyżeczkę proszku do pieczenia. Gdy masa będzie już jednolita, wsypcie mąkę i ponownie zblendujcie. Smażcie na rozgrzanej patelni.

Do masy możecie też wkroić szybko szynkę, cebulkę i paprykę, a dodatkowo doprawić ją ulubionymi ziołami. Jeśli chcecie zjeść taki omlet na słodko, dodajcie też 2-3 łyżki cukru lub kawałek dojrzałego banana i szczyptę cynamonu lub kakao.

Jako szybkie śniadanie „na wynos” bardzo dobrze sprawdzi się też owsianka do picia. Zrobicie ją, miksując płatki górskie z odrobiną miodu lub cukru, suszonymi owocami, mlekiem i 2 łyżkami budyniu w proszku o dowolnym smaku. Dzięki temu napój miał kremową konsystencję i za każdym razem może smakować inaczej - tak, jak chcecie. Jeśli macie chwilę wieczorem, koniecznie też zainteresujcie się jednym z naszych przepisów na nocną owsiankę. Wieczorem trzeba ją tylko skomponować. Robi się ona w lodówce, gdy śpicie. Na rano będzie gotowa. 

5-minutowy koktajl śniadaniowy z siemienia lnianego - co w nim dobrego?

Innym pomysłem jest koktajl śniadaniowy. Pyszny, pożywny napój z siemienia lnianego wzmocni was jesienią, a przy tym nie będzie „siedział” na żołądku. Po takim śniadaniu będzie wam lekko i nie będziecie ospali. Banany pomagają wzmacniać odporność i wspierają regenerację organizmu. Poprawiają też trawienie i sprawiają, że konsystencja koktajlu jest przyjemnie kremowa. Imbir wspaniale rozgrzewa, działa antybakteryjnie, przeciwbólowo i antywirusowo. Podobnie jak banany, wspiera też trawienie. Siemię lniane, dzięki wysokiej zawartości błonnika, przyspiesza trawienie, reguluje cykl wypróżniania się, syci, a zarazem zmniejsza stany zapalne.

Orzechy laskowe zawierają cenne, odżywcze tłuszcze, które sprawiają, że koktajl jest jeszcze bardziej pożywny. Orzechy są też cennym źródłem minerałów i witamin, w tym witaminy E oraz witamin z grupy B. Mają też cenne antyutleniacze - wymiatacze wolnych rodników (prozapalnych cząsteczek).

Pyszny napój z siemienia lnianego - przepis

Składniki:

  • 1 banan
  • 1 garść orzechów laskowych lub włoskich 
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 1 łyżeczka nasion siemienia lnianego
  • 1/2 łyżeczki świeżego startego imbiru 
  • 1 łyżeczka kakao
  • 1 szklanka wody lub mleka 

Opcjonalnie: 1 łyżeczka miodu lub cukru (można pominąć, szczególnie jeśli banan jest dojrzały. 

Sposób przygotowania:

  1. Przełóżcie wszystkie składniki do blendera.
  2. Zmiksujcie i od razu wypijcie.