Najzdrowszy ryż to ten brązowy, czarny oraz dziki. To gatunki, które nie są oczyszczane z osłonki, dzięki czemu zachowują całe bogactwo błonnika i rewelacyjnie działają na pracę naszych jelit. Z kolei popularny biały ryż (ugotowany bez soli na sypko) jest najlepszym posiłkiem na problemy żołądkowe, np. po lekkim zatruciu pokarmowym. A to dlatego, że to produkt lekkostrawny, który syci żołądek bez zbytniego obciążania.

Dlaczego warto jeść ryż?

Ryż jest bogatym źródłem węglowodanów i błonnika oraz witamin E i z grupy B (B1, B2, PP, B5, B6, kwasu foliowego), a także potasu, żelaza, magnezu, selenu i cynku. To najłatwiej przyswajalne przez nasz organizm zboże. Nie zawiera glutenu i prawie nie zawiera sodu (dlatego świetnie sprawdza się w dietach ubogich w sól), stopniowo dodaje energii. Poza tym pasuje do niezliczonej ilości dań, od śniadaniowych kleików począwszy, przez zupy, gołąbki, potrawy jednogarnkowe i smażone w woku, np. risotto, paellę czy pilaw. Ryż jest znakomitym źródłem białka roślinnego, choć brakuje mu lizyny i dlatego idealne jest zestawianie go na talerzu z roślinami strączkowymi (m.in. fasolą, soczewicą, ciecierzycą). W ten sposób uzyskujemy pełnowartościowy i zdrowy posiłek. 

Jak prawidłowo gotować ryż?

Ryż najlepiej jest gotować, wsypując go bezpośrednio do gotującej się wody. Wielu z nas sięga w sklepach po ryż w plastikowych woreczkach (torebkach), ponieważ jest on już podzielony na wygodne porcje i szybko się go przygotowuje. Trzeba jednak wiedzieć, że do produkcji większości tych opakowań używa się bisfenolu A (BPA). Ta substancja sama w sobie nie jest szkodliwa (produkty ją zawierające nie byłyby dopuszczone do obrotu, gdyby stanowiły zagrożenie dla zdrowia, mają certyfikaty zgodności, przechodzą regularne testy oraz badania), ale lepiej jej nie poddawać działaniu wysokiej temperatury.

Dlatego, jeśli macie ryż w torebkach, zanim zaczniecie go gotować - przetnijcie opakowanie, opłuczcie ryż i wsypcie produkt bezpośrednio do garnka z wodą, pozwalając mu na swobodne gotowanie się we wrzątku. Ryż będzie jeszcze smaczniejszy, jeśli ugotujecie go w wywarze z warzyw czy bulionie. Aby nie wykipiał, do płynu, w którym się gotuje, wystarczy dodać odrobinę masła. Jeżeli chcecie, by pozostał śnieżnobiały, dodajcie podczas gotowania kilka kropli soku z cytryny.

Jak przechowywać ugotowany ryż?

Pamiętajcie, żeby nie zostawiać ugotowanego ryżu w ciepłym pomieszczeniu (25-35 stopni Celsjusza) na dłużej niż godzinę. Jest on bowiem pożywką dla bakterii (bacillus cereus), odpowiedzialnych za zatrucia pokarmowe. Im dłużej taki ryż leży w ciepłej kuchni, tym większe ryzyko, że bakterie się w nim namnożą. Najlepszy sposób na przechowywanie ryżu, to pozostawienie go po odcedzeniu na krótko, tylko żeby ostygł, a następnie umieszczenie w szczelnym pojemniku do przechowywania żywności i włożenie do lodówki, a następnie zjedzenie w ciągu 2 dni