Być może dzięki temu (odpukać) prawie nie choruję. Gdy chorowałam w dzieciństwie, do gry wchodził syrop z cebuli i hektolitry herbaty z cytryną i sokiem malinowym, a czasami z aronii. Obecnie, jako, że lubię czosnek, a za słodkim, cebulowym syropem nie przepadam, przygotowuję głównie miksturę czosnkową i piję pół szklanki dziennie. 

Do czego przyda wam się mikstura czosnkowa?

Czosnek może i ma niewielką główkę, ale znajduje się w niej wiele cennych właściwości. Mikstura z czosnku sprawdzi się zarówno, gdy coś was bierze, jak i na niektóre dolegliwości, które dokuczają wam niezależnie od infekcji. Czosnek pomaga obniżyć podwyższone ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu we krwi. Wspiera też trawienie i pobudza wytwarzanie soków żołądkowych oraz żółci w wątrobie. Wpływa też korzystnie na układ sercowo-naczyniowy.

Czosnek jest też doskonałym remedium, gdy musicie szybko „postawić się na nogi”. Jedzony regularnie, wzmacnia odporność. Ma też silne działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i antywirusowe. Pomaga rozrzedzać i odksztuszać wydzielinę oraz koi ból gardła. 

Głównym składnikiem aktywnym czosnku, który wspiera walkę z infekcjami i działa antybakteryjnie, jest allicyna. Najwięcej jest jej w czosnku w postaci surowej, dlatego najwięcej korzyści odczujecie z jedzenia czosnku na surowo. Po wyciśnięciu lub pokrojeniu drobno czosnku odstawcie go na 10 minut. W tym czasie wytworzy się maksymalna ilość potrzebnej nam tutaj allicyny. 

Mikstura z czosnku - przepis

Składniki (porcja na 3 dni):

  • 1,5 szklanki wystudzonej wody
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 cytryna
  • 1 łyżka miodu

Sposób przygotowania:

  1. Obierzcie czosnek i przeciśnijcie go przez praskę lub bardzo drobno pokrójcie. Odstawcie na 10 minut.
  2. Po 10 minutach wyciśnijcie sok z całej cytryny. Przełóżcie czosnek i sok z cytryny do blendera, wlejcie wodę, dodajcie miód i zmiksujcie.
  3. Przelejcie do wyparzonego słoiczka lub szklanej butelki i przechowujcie w lodówce. 
  4. Przed wypiciem przemieszajcie miksturę. Pijcie pół szklanki dziennie przez 1-3 tygodnie. 

Kto powinien uważać na czosnek? 

Mikstura czosnkowa czy sam czosnek w potrawach nie nadaje się dla wszystkich. Niektórzy powinni zamiast niego stosować inne domowe sposoby na infekcję. Zrezygnujcie z picia mieszanki, jeśli macie problemy z wątrobą, wrzody żołądka lub refluks. Czosnek może nasilać takie dolegliwości. Jest on niewskazany również przy silnym niedociśnieniu i chorobie zakrzepowej. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, zanim zaczniecie stosować miksturę, skonsultujcie się z lekarzem.