Jesienne chłody to czas, kiedy nie tylko sięgamy po przepisy na rozgrzewające dania, ale też szukamy sprawdzonych napojów, które ogrzeją nas od środka. Mikstury wzmacniające i poprawiające samopoczucie to najlepsze metody profilaktyczne, ale też nierzadko pomagające przy pierwszych objawach gorszego samopoczucia. Jednym ze sprawdzonych składników do zaparzania są ususzone kwiaty lipy. Podobnie jak syrop z kwiatów lipy, susz tej rośliny należy do babcinych metod walki z przeziębieniem i bólem zatok. Oto, co warto o niej wiedzieć i jak prawidłowo przygotować napar z lipy.

Suszona lipa - jakie ma właściwości?

Naturalnie zdrowa lipa rodzi kwiaty pełne drogocennych właściwości. Aby czerpać garściami z tego dobrodziejstwa, pąki powinny być zbierane w suchy i pogodny dzień. Kwiaty najlepiej delikatnie oczyścić, a następnie zapakować w płócienny woreczek i suszyć w przewiewnym, suchym miejscu. Dokładnie wysuszona lipa może być przechowywana w słoju przez kilka miesięcy. A zdecydowanie warto mieć ten produkt w kuchni.

Suszone kwiaty lipy, dzięki zawartości flawonoidów, wykazują właściwości przeciwzapalne. Ponadto chronią komórki organizmu przed zbyt wczesnym starzeniem. Zawierają również kwas kawowy, który neutralizuje wolne rodniki i korzystnie wpływa w sytuacji obniżonej odporności. Kwiaty lipy wykorzystuje się do mieszanek ziołowych, ale też na domowe przetwory. Sporą popularnością cieszy się m.in. lipówka, czyli nalewka z kwiatów lipy.

Herbata z lipy z dodatkami. Jak ją przygotować?

Kwiaty lipy zalane ciepłą, ale niewrzącą wodą, to jeden z popularniejszych sposobów na rozgrzanie. Co jednak dodać do tego przepisu, aby uśmierzyć dręczący ból zatok? Odpowiedzią będzie herbatka z kwiatów lipy z dodatkiem korzenia imbiru i miodu. Ten napój to uczta dla nie tylko dla ciała, ale i dla zmysłów, bo przepięknie pachnie.

Świeży imbir dokładnie wyszorujcie i pokrójcie w plasterki. Przełóżcie do garnka i zalejcie wodą, doprowadźcie do wrzenia. Przestudźcie do temperatury ok. 80 stopni C. Zalejcie takim wywarem suszone kwiaty lipy. Po zaparzeniu przecedźcie przez sitko, a do kubka dodajcie odłożony wcześniej imbir. Na koniec posłodźcie napój miodem lipowym. Opcjonalnie sprawdzi się też miód gryczany. Oba pomagają usunąć nadmiar wydzieliny, która wydziela się podczas zapalenia zatok.

Uwaga - w przypadku wątpliwości, czy taki napar powinien być spożywany z przyjmowanymi na stałe lub okazjonalnie lekami czy preparatami medycznymi, skonsultujcie się z lekarzem lub farmaceutą.