W przypadku monstery każdy nowy, zielony, zwinięty jeszcze listek to powód do świętowania. To wróży, że w przyszłości okaz będzie gęsty i będzie można we własnym domu poczuć się jak na wakacjach pod palmami. Monsterę warto przesadzić do nowej ziemi i doniczki tuż po zakupie. Roślina lubi mieć dość „ciasno” (wystarczy jej 5 cm wolnej dookoła bryły), ale przy zakupie nigdy nie mamy pewności, ile czasu stoi już w sklepie w 1 doniczce i jak wygląda od środka. Jeśli zamiast bryły ziemi w doniczce jest głównie bryła korzeniowa, rośliny nie mają skąd pobierać składników odżywczych i marnieją. Dlatego, dla pewności, warto je od razu po zakupie przesadzić do świeżej ziemi. Najlepszy czas na taki zabieg to marzec i kwiecień. Sprawdźcie - jak przesadzić monsterę i jak ją ukorzenić?

Bezproblemowe przesadzanie monstery. O czym pamiętać?

Przez pierwsze 2-3 lata monstera jest niewielka i młoda. W tym okresie trzeba przesadzać ją co roku. Młody okaz przeważnie ma do 1 m wysokości. Takie rośliny przesadzajcie raz na rok. Dobrym powodem do przesadzenia (również starszych monster) są też:

  • przerośnięte korzenie rozsadzające doniczkę
  • brak nowych liści przez dłuższy czas
  • żółknięcie liści

Bądźcie gotowi na to, że w cyklu całego życia monstera dziurawa osiąga nawet do 2,5 m wysokości. W połączeniu z ziemią i grubą, ceramiczną donicą, taka roślina może być bardzo ciężka. Aby nie męczyć się z przenoszeniem i nie ryzykować uszkodzenia rośliny podczas wyjmowania, zamiast ciężkich terakotowych donic wybierzcie doniczkę z lżejszego tworzywa sztucznego z odpowiednio grubymi, ale dającymi się wygiąć ściankami. Wyjmowana osłonka może być z naturalnej terakoty, kamionki czy dekoracyjnej ceramiki.

Dzięki doniczce wewnętrznej z syntetycznego, plastycznego tworzywa łatwiej odseparować roślinę z bryłą korzeniową od doniczki, nie uszkadzając korzeni (i nie tłukąc doniczki). Wystarczy, gdy ziemia nieco przeschnie, nieco powyginać ścianki doniczki, a ziemia i bryła odejdą luźno. 

Nowe podłoże i stanowisko dla monstery

Po wyjęciu monstery z donicy, przejrzyjcie dokładnie korzenie i otrzepcie je delikatnie ze starego podłoża, które jest już jałowe. Po wsypaniu nowej ziemi do większej doniczki trzeba dokładnie poprzykrywać nią korzenie - powinny być nią w całości przysłonięte. Nowe podłoże powinno zawierać:

  • korę sosnową (która zapewnia przepuszczalność)
  • włókno kokosowe (które pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność)
  • drenaż (który zabezpieczy korzenie przed gniciem przy przelaniu, o co w przypadku monster bardzo łatwo)

Inną opcją jest posadzenie jej w podłożu torfowym lub w uniwersalnym podłożu do roślin doniczkowych. Przy tej ostatniej opcji 1/3 doniczki (od spodu) należy wypełnić perlitem.

Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny (pH 5,5-6,5), a podłoże żyzne i bogate w składniki odżywcze. Podobną ziemię lubi filodendron, możecie więc przesadzić je podczas 1 zabiegu. Po przesadzeniu ustawcie monsterę na jasnym stanowisku z rozproszonym światłem. Promienie słońca nie powinny padać bezpośrednio na liście, bo mogą one się oparzyć. 3-4-letnie rośliny regularnie podsypujcie z wierzchu nową warstwą ziemi (3-4 cm w głąb powinno stanowić nowe podłoże). Roślina po przeprowadzce musi zadomowić się w nowym podłożu i większej doniczce. Ukorzenianie monstery będzie łatwiejsze z cynamonem.

Szybkie i skuteczne ukorzenianie monstery z cynamonem

Cynamon wzmocni korzenie, pobudzi ich wzrost, a przy okazji również zabezpieczy roślinę przed chorobami grzybowymi. Jest on znanym ukorzeniaczem wielu roślin, nie tylko monstery. Wystarczy wysypać 1-2 łyżeczki mielonego cynamonu na kawałek papierowego ręcznika i starannie obtoczyć w nim korzenie. Tę samą metodę możecie zastosować również do młodych sadzonek (liści, które puściły korzenie podczas moczenia w letniej wodzie) i które chcecie przesadzić do doniczki.

Po przygotowaniu odpowiedniego podłoża zróbcie dołek i przełóżcie do niego monsterę. Dokładnie, ale delikatnie (tak, by nie strzepać cynamonu) obłóżcie świeżą ziemią roślinę z każdej strony i uklepcie ziemię z wierzchu. 

Oprócz tego, że cynamon pomaga ukorzenić się roślinie, ma też inne zalety dla pasjonatów roślin. Usunie nadmiar wilgoci z wierzchu ziemi (zminimalizuje ryzyko pleśni). Można go też zastosować jako „plasterek” do złamanej przypadkowo gałązki czy skróconego pędu. Posypcie „ranę” mielonym cynamonem. Ochroni on roślinę przed wnikaniem grzybów w głąb uszkodzonej rośliny i przyspieszy jej regenerację.