Monsterę trzeba nie tylko regularnie podlewać, nawozić oraz przemywać z kurzu. W czasie tych wszystkich zabiegów, obserwujcie stan swojego okazu - zarówno jego podłoża, jak i liści czy korzeni powietrznych. Dzięki temu, jeśli tylko pojawi się jakiś problem, będziecie mogli łatwo zapobiec jego rozprzestrzenianiu się. Gdy zauważycie ciemne plamy na liściach monstery, reagujcie od razu. Ponieważ żaden ze zdegradowanych liści nie wróci do pierwotnego stanu (nie da się go post factum naprawić) i będzie tyko obciążał roślinę, najlepiej po prostu go obciąć. Następnie zastanówcie się, co może być przyczyną wystąpienia takich uszkodzeń?

Plamy na liściach monstery - możliwe przyczyny

Jeśli na liściach waszej monstery pojawiły się brzydkie ciemnobrązowe lub czarne plamy, dokładnie prześledźcie dotychczasową historię waszej rośliny. Przyczyny takiego stanu mogą być cztery:

  1. Przelanie
  2. Niski poziom wilgotności powietrza
  3. Wychłodzenie
  4. Choroby grzybowe

Rozpoznanie powodu ciemnienia liści jest kluczowe. Znając przyczynę, będziecie mogli ją wyeliminować i uratować waszą monsterę. Zobaczcie, jak to zrobić i jak pielęgnować tę roślinę, żeby zdrowo rosła?

Jak prawidłowo dbać o monsterę? 

Monstera deliciosa jest podatna na przelanie. Nawet w czasie gorącego lata, nie należy jej podlewać częściej niż raz w tygodniu. Drenaż i otwór na dole doniczki (np. z keramzytu) są obowiązkowe. Dodatkowo, trzeba pamiętać, żeby wodę, która wyciekła, wylewać z podstawki. Dzięki temu korzenie rośliny nie będą w niej "stały". Jeśli zdarzało wam się przelewać monsterę, koniecznie zajrzyjcie do jej korzeni. Zgniłe mają kolor brązowy oraz specyficzny, odrzucający zapach. Wszystkie uszkodzone zgnilizną korzenie usuńcie zdezynfekowanym, ostrym nożem. Zdrowe pozostawcie, przemyjcie letnią wodą, a następnie przesadźcie monsterę do nowego podłoża - najlepiej specjalnego "bigosu", czyli mieszanki ziemi uniwersalnej, perlitu, keramzytu, chipsów kokosowych oraz węgla aktywnego - i obserwujcie. Roślina powinna po jakimś czasie wrócić do zdrowia. 

Inną, bardzo częstą w polskich mieszkaniach, przyczyną pojawiania się ciemnobrązowych plam i suchych końcówek liści jest niski poziom wilgoci. Mimo że monstery nie tolerują przelania podłoża, najlepiej im służy bardzo wilgotne powietrze - jako że w naturze występują w tropikach. Jeśli macie suche powietrze w domu (sprawdzicie to np. za pomocą higrometru), zalecamy regularne (latem 2x w tygodniu)  zraszanie liści monstery miękką, przefiltrowaną wodą lub zainwestowanie w nawilżacz

Gdy liście monstery pokrywają czarne i brązowe plamy może to też oznaczać, że waszej roślinie jest zbyt zimno. Przeciągi oraz otwarte okna sprzyjają jej wychłodzeniu. W takim wypadku, szczególnie po długiej zimie, w większości przypadków wystarczy przenieść monsterę w cieplejsze i słoneczniejsze miejsce, nienarażone na nagłe podmuchy powietrza. 

Ostatnia przyczyna ciemnych plam na liściach monstery jest najpoważniejsza. Jeśli wokół uszkodzeń zauważycie żółtą obwódkę, to jasny znak, że monsterę zaatakował grzyb. Od razu pozbądźcie się zainfekowanych liści, żeby choroba nie miała szansy się rozwijać. Przenieście też doniczkę z monsterą w miejsce, gdzie nie będzie miała kontaktu z innymi roślinami i przesadźcie egzemplarz do nowego podłoża (o idealnym "bigosie" pisaliśmy wyżej) z obowiązkową warstwą drenażu na spodzie. Koniecznie zastosujcie też oprysk z kuchennej przyprawy

Ciemne plamy na liściach monstery - co dalej robić?

Domowy oprysk pomoże wam skutecznie walczyć z grzybem. Przygotujecie go z 2 łyżeczek mielonego cynamonu oraz 1,5 szklanki gorącej wody. Oba składniki wystarczy dobrze wymieszać i odstawić na noc (ok. 8godzin), a potem dokładnie przecedzić przez gazę. Otrzymany płyn przelejcie do spryskiwacza, którym wcześniej zraszaliście roślinę. Oprysk z cynamonu należy wykonywać raz na tydzień. Silne antybakteryjne właściwości przyprawy pomogą zaatakowanej roślinie. Jeśli usuwaliście zgniłe korzenie, dodatkowo wymieszajcie z przyprawą wierzchnią warstwę ziemi w doniczce. Cynamon użyty w ten sposób będzie naturalną barierą ochronną dla waszej monstery i zapobiegnie nawrotom choroby grzybowej w przyszłości