Przy okazji wymienienia podłoża, warto wymieszać z ziemią 1 składnik prosto z kuchni, który pomoże roślinie rozbudować bryłę korzeniową oraz łatwiej przyswajać substancje pokarmowe z gleby, a co za tym idzie - pięknie rozkwitnąć. Jeśli zależy wam na wysypie strzelistych białych kwiatów, przygotujcie nową doniczkę, kawałek folii, która zabezpieczy podłogę przed ubrudzeniem ziemią, odpowiednie podłoże i bierzcie się za przesadzanie skrzydłokwiatu. 

Przesadzanie skrzydłokwiatu - jak to prawidłowo zrobić?

Skrzydłokwiat domaga się przesadzenia, jeśli w dotychczasowej doniczce brakuje miejsca na rozrastanie się korzeni. Najłatwiej to sprawdzić, patrząc na spód doniczki - czy korzenie nie zaczęły już wystawać z otworu na jej dnie? A następnie, opukując doniczkę z zewnątrz i delikatnie wyciągając roślinę razem z podłożem. Jeśli korzonki mocno przerastają ziemię i owijają się wokół niej, to najwyższy czas przenieść skrzydłokwiat do nowego "domu".

Przesadzanie skrzydłokwiatu to nic trudnego. Roślinę wyciągnijcie ostrożnie ze starej doniczki i delikatnie oczyśćcie ze starej ziemi (nie usuwajcie przy tym całej gleby). Jeśli któreś z korzeni są zgniłe - trzeba je odciąć ostrym, zdezynfekowanym nożem. Następnie na dno nowej donicy połóżcie warstwę drenażową (może to być keramzyt lub perlit), wsypcie odrobinę świeżej ziemi, przenieście roślinę wraz z bryłą korzeniową do nowego pojemnika i uzupełnijcie miejsce w doniczce warstwą odpowiedniego podłoża, wymieszanego z 1 produktem z kuchni. Jego rolę opiszemy dokładniej w kolejnym akapicie. 

W czasie przesadzania można też dodatkowo rozmnożyć roślinę, dzieląc jej kłącza na poszczególne okazy. W takim przypadku każdy skrzydłokwiat trzeba  umieścić w osobnej donicy, dobierając jej rozmiar do bryły korzeniowej danej sztuki. Aby przesadzanie skrzydłokwiatu przebiegło prawidłowo, zwróćcie uwagę na 3 najważniejsze aspekty:

  • doniczka 

Nowa donica powinna być o 2-3 cm większa od poprzedniej w przypadku małych roślin, a dla dużych okazów - nawet o 5-8 cm. Skrzydłokwiat najlepiej będzie rósł w donicy wąskiej oraz wysokiej. Świetnie sprawdzą się doniczki gliniane i ceramiczne, ponieważ zatrzymują wilgoć. Pamiętajcie, żeby nowe donice gliniane moczyć w wodzie przez minimum 1 dobę przed użyciem. Bez tego mogłyby wręcz zabierać roślinie wilgoć z podłoża.

  • podłoże

Idealna ziemia dla skrzydłokwiatu musi być dobrze przepuszczalna, próchnicza i żyzna, o odczynie lekko kwaśnym. Odpowiednia będzie mieszanka ziemi liściowej, kompostowej i piasku albo substratu torfowego. 

  • stanowisko 

Skrzydłokwiat lubi stanowiska ze światłem rozproszonym, natomiast nie przepada za bezpośrednim nasłonecznieniem, przeciągami, suchym powietrzem oraz zbyt wysoką temperaturą. Niewskazane jest, aby roślina tego gatunku stała na słonecznym południowym parapecie lub w pełnym słońcu np. w salonie, ponieważ może to doprowadzić do poparzenia jej liści. Dlatego po zimie warto przesunąć skrzydłokwiat dalej od parapetu i na nowym stanowisku (w półcienistym kącie pokoju lub przy ścianie ze światłem rozproszonym) trzymać przez całą wiosnę i lato. 

Skrobia ziemniaczana - kuchenny składnik, który działa jak odżywka

Zdrowe i mocne korzenie rośliny gwarantują jej wzrost oraz umożliwiają kwitnienie, ponieważ absorbują z podłoża wszystkie potrzebne pierwiastki. Dlatego, podczas przesadzania skrzydłokwiatu warto dodać do świeżej ziemi odrobinę zwykłej skrobi ziemniaczanej. W jej składzie znajdują się bowiem fosfor, wapń, potas, magnez i sód, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. Wystarczy 1 łyżka stołowa tego składnika. Trzeba ją dodać do nowej ziemi podczas przesadzania i porządnie przemieszać, zanim wsypiecie ją do doniczki. W zastępstwie skrobi ziemniaczanej,  możecie też użyć skrobi kukurydzianej.   

Czy można przesadzać kwitnący skrzydłokwiat lub roślinę tuż po zakupie?

Ogrodnicy w tym temacie są zgodni: przesadzanie w okresie kwitnienia może zaburzyć funkcjonowanie rośliny. Dlatego, jeśli wasz skrzydłokwiat już zaczął kwitnąć (gratulacje!), to lepiej poczekajcie ze zmianami do następnego roku i wtedy zabierzcie się za przesadzanie nieco wcześniej - pod koniec lutego lub najpóźniej w pierwszych dniach kwietnia. Wtedy będziecie mieć pewność, że wasz okaz dobrze zniesie wymagającą "przeprowadzkę". 

Natomiast nim przesadzicie skrzydłokwiat po zakupie, dajcie mu tydzień lub nawet półtora spokoju, by zregenerował się po transporcie i zaadaptował do nowych warunków w waszym mieszkaniu. Przesadzanie jest dużym szokiem dla rośliny, więc lepiej nie kumulować zbyt wielu wymagających wrażeń w krótkim czasie. 

Jak dbać o skrzydłokwiat po przesadzeniu?

Są różne szkoły =, dotyczące tego, czy należy podlewać rośliny tuż po przesadzeniu? W przypadku skrzydłokwiatów zawsze to robię, ponieważ to gatunek lubiący wilgotne podłoże. Wlewam jednak dużo mniejszą porcję wody niż przy zwyczajnym podlewaniu, ponieważ nawadniam roślinę dobę przed przesadzeniem, żeby łatwiej było wyjąć ją razem z ziemią ze starej donicy i nie chcę jej przelać. Następnie, widelcem lub wykałaczką robię małe nakłucia w podłożu, by dodatkowo napowietrzyć i wzruszyć świeżą ziemię wokół rośliny. Delikatnie zraszam też skrzydłokwiat lub ustawiam w jego pobliżu nawilżacz powietrza. Z kolei nawożenie rozpoczynam najwcześniej po 3 tygodniach od "przeprowadzki". Nowe podłoże zawiera wystarczająco dużo substancji pokarmowych, żeby roślinie było w nim dobrze na start.