Balkon lub nawet loggia z przesuwnymi oknami to wybawienie podczas letnich, upalnych wieczorów. Nie ma nic przyjemnego niż szklaneczka mrożonej kawy lub lemoniady i relaks z książką pośród kwiatów czy ziół. Aby przebywanie na balkonie było przyjemnością, najpierw trzeba go gruntownie wyczyścić. Po zimie można trafić tu na wiele nie do końca przyjemnych niespodzianek, w tym zaschniętych, pozostawionych przez ptaki. Szczególnie, jeśli dawno nie zaglądaliście na balkon, bo np. długo nie było was w domu. 

Czym myć płytki na balkonie?

Istnieje kilka sposobów i produktów do mycia płytek  które nie podrażnią nosa, oczu ani skóry alergika. Zarówno tego dwu-, jak i czworonożnego (bo również koty i psy mogą mieć alergię na nasze pachnące detergenty). 

Najprostszy płyn do mycia płytek, dostępny praktycznie od ręki, to ocet. Nie stosujcie go jednak w czystej postaci, ale po rozcieńczeniu z wodą w proporcji 1:3. Taki płyn rozpuszcza tłuszcz i brud oraz lepiące się nacieki. Przy okazji dezynfekuje podłogę, co ważne, jeśli gołębie są u was częstymi gośćmi. Takim roztworem możecie też spokojnie umyć przy okazji okna - zadziała tak samo. 

Czym myć płytki gresowe - wytrzymałe na zarysowania i wilgoć, twarde, odporne na mróz, a jednocześnie często chropowate? Tutaj przyda wam się inny płyn. Na pewno znacie go z dzieciństwa. Kąpano w nim dzieci i moczono pościel, dzięki czemu była nie tylko czysta, ale również dłużej odporna na brud i chrzęściła przy każdym ruchu. 

Krochmal - nieco zapomniany, a jakże skuteczny

Krochmal podobnie jak ocet, pomaga się pozbyć zabrudzeń, ale oprócz tego również nada płytkom subtelny połysk. Krochmal, poza tym, że „chłonie” brud, pozostawia też na nakrochmalonej powierzchni warstwę ochronną (dzięki temu pościel pozostawała dłużej świeża). Jest też przyjazny alergikom - nie drażni ich skóry. Kąpiele w krochmalu były niegdyś zalecane dla dzieci z egzemą.

Płyn do mycia płytek na bazie krochmalu zrobicie równie prosto, jak octowy. Do wiaderka z ciepłą wodą wystarczy wlać kilka łyżek krochmalu, wymieszać i przemyć płytki na balkonie mopem lub wyszorować szczotką. Gres jest odporny na szorowanie i szczotką łatwiej będzie dotrzeć we wszystkie zakamarki chropowatych płytek. Krochmal możecie zarówno kupić gotowy, jak i przygotować go samemu. 

Jak zrobić krochmal?

Krochmal robi się w bardzo prosty sposób. 1 łyżkę skrobi ziemniaczanej wystarczy rozpuścić w 1/2 szklanki wody, następnie dodać do garnka z gotującą się wodą. Po zagotowaniu wszystkiego razem, ciągle mieszając, trzeba przygotować przezroczysty „kisiel” o jednolitej konsystencji. Część możecie wykorzystać do mycia płytek balkonowych, a resztę zużyć np. do wykrochmalenia pościeli.