Ziemiórki (sciaridae) to obok wciornastków, przędziorków i wełnowców jeden z najczęstszych szkodników naszych roślin domowych. Dorosła ziemiórka jest latającym, ok. 3-milimetrowym owadem, natomiast postać larwalna jest większa, ale niewidoczna - żeruje w glebie, żywiąc się obumarłą materią organiczną oraz delikatnymi tkankami roślin. Głównymi oznakami działań ziemiórek są: zahamowanie wzrostu roślin, utrata turgoru (czyli nagłe więdnięcie) lub zżółknięcie liści. Uszkodzony okaz jest mocno osłabiony - staje się nieodporny na patogeny grzybowe, bakteryjne oraz wirusowe, w związku z czym roślina łatwiej zaczyna chorować i może obumrzeć.  

Muszki ziemiórki i larwy ziemiórek - skąd się biorą?

Ziemiórki najczęściej przynosimy do domu z nowo zakupionymi roślinami lub ziemią. Ja ostatnio przyniosłam ziemiórki razem z dorodną bazylią kupioną w dyskoncie. Dwa dni później wokół moich roślin doniczkowych latały pojedyncze muszki.

Dorosłe osobniki łatwo zauważyć, ale larwy są szkliście białe, prawie przeźroczyste z czarną główką i bytują blisko korzeni. Jeśli chcecie wiedzieć, czy nowo zakupiona roślina jest "nosicielką" ziemiórek, połóżcie w doniczce plasterek surowego ziemniaka. Zadziała jak wabik na larwy. Po 1 dniu zdejmijcie warzywo i dokładnie obejrzyjcie fragment ziemi, na której leżał ziemniak, używając lupy. 

Cykl rozwojowy ziemiórki trwa niecałe 3 tygodnie. Owady po przepoczwarzeniu składają jajeczka w wilgotnej glebie - jeszcze tego samego dnia. Jednorazowo może to być nawet 100 jaj. W zależności od temperatury, po 5-10 dniach wylęgają się z nich larwy, które żerują w podłożu przez ok. 10 dni. Po tym czasie, zmieniają się w latające owady, które praktycznie od razu rozpoczynają gody i cały cykl się powtarza. 

Ziemiórki mogą też "wkraść się" do waszego mieszkania inną drogą - przez otwarte okno. Jest coraz cieplej, trudno nie wietrzyć pomieszczeń, warto więc wiedzieć, jak zwalczyć ziemiórki domowym sposobem.

Jak pozbyć się ziemiórek? Im szybciej, tym lepiej

Walka z tymi szkodnikami zwykle trwa cały miesiąc, a to dlatego, że jednocześnie trzeba zlikwidować owady we wszystkich stadiach rozwoju: dorosłe ziemiórki, ich liczne jaja oraz larwy. Jeśli szybko zidentyfikujecie wroga, skutecznie pomogą wam najtańsze metody. Jak zwalczyć ziemiórki domowym sposobem? Od czystych i zdrowych roślin dzielą was 4 kroki

  • izolacja

Wszystkie rośliny, wokół których już latają "muszki", od razu odseparujcie od zdrowych roślin - przenieście je do innego pomieszczenia. 

  • wymiana ziemi

Niezależnie od pory roku, zaatakowaną oślinę warto przesadzić do nowego podłoża. Wyjmijcie ją ostrożnie z doniczki i solidnie otrzepcie ze starej ziemi. Możecie też obmyć korzenie przegotowaną i ostudzoną wodą, przy okazji pozbywając się części jaj oraz już wyklutych larw. Ponieważ nie ma szans, żebyście pozbyli się wszystkich co do jednej, czekają was jeszcze 2 czynności. 

  • żółte lepy lub pułapka octowa

Dorosłe osobniki wabi żółty kolor, dlatego na początek warto wetknąć w doniczki żółte tablice lepowe. Dostaniecie je w każdym sklepie ogrodniczym. Dzięki nim odłowicie większość latających ziemiórek. Wymieniajcie je co parę dni przez cały miesiąc. Jeśli nie chcecie kupować lepów, przygotujcie domową pułapkę. Do żółtego naczynka wlejcie 1/2 szklanki octu winnego, wymieszanego z odrobiną wody i 3 łyżeczkami płynu do naczyń. Barwa oraz woń skuszą szkodniki, a płyn do naczyń skutecznie je unieruchomi.

  • cynamon na ziemiórki

Cynamon odstrasza te szkodniki i jest całkowicie bezpieczny dla waszych roślin - jego użycie nie spowoduje żadnych skutków ubocznych. Ma również tę zaletę, że działa na glebę grzybobójczo, bakteriobójczo oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się pleśni. 

Cynamon na ziemiórki - jak użyć, żeby zadziałał?

Wykorzystajcie mielony cynamon zastosujcie do podlewania roślin oraz posypania ziemi, wtedy zadziała ze zdwojoną mocą. Do przygotowania pierwszej mikstury użyjcie 2 łyżek stołowych cynamonu na każdą doniczkę zaatakowanej rośliny. Mieloną przyprawę zalejcie 200 ml gorącej wody i odstawcie do ostygnięcia. Następnie przecedźcie miksturę przez gazę i uzyskanym płynem podlejcie roślinę. W ten sam sposób możecie użyć kawałka kory cynamonu

Żeby utrudnić ziemiórkom życie, dodatkowo użyjcie mielonego cynamonu jako bariery ochronnej. Wystarczy, że równomiernie posypiecie nim wierzchnią warstwę podłoża w każdej doniczce. Cynamon będzie absorbował wodę, osuszając górną warstwę podłoża. 

Do zwalczania ziemiórek domowym sposobem możecie też użyć mocnego naparu z rumianku lub mikstury czosnkowej - pisaliśmy o tym we wcześniejszym tekście