Monstera deliciosa - jak dbać o tę piękną roślinę? Wiosną, w okresie wzmożonego wzrostu, warto poświęcić monsterze trochę więcej uwagi i wspomóc jej system korzeniowy. Dzięki temu już niedługo będziecie mogli cieszyć się zatrzęsieniem błyszczących liści w kształcie sercaMonstera deliciosa to nie tylko roślina modna i dekoracyjna, ale też bardzo pożyteczna. Podobnie jak skrzydłokwiat, jest naturalnym filtrem powietrza – wchłania benzen, amoniak oraz formaldehyd. Tym bardziej warto postarać się o to, żeby rozwijała nowe, zdrowe liście, które oczyszczą powietrze w waszym mieszkaniu. 

Monstera deliciosa - jak dbać, aby zdrowo rosła?

Bardzo ważne dla monstery jest ustawienie jej w odpowiednim miejscu. Idealne stanowisko będzie jasne z rozproszonym światłem, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Takie warunki sprzyjają wytwarzaniu dużych, ażurowych liści. Monstera deliciosa najlepiej poradzi sobie w lekkim, dobrze przepuszczalnym podłożu, tzw. bigosie, złożonym z torfu, perlitu, ziemi oraz kory.

Monsterę podlewajcie regularnie, ale umiarkowanie: dopiero wtedy, gdy górna warstwa podłoża wyraźnie przeschnie. Zbyt obfite nawadnianie doprowadzi do problemów z korzeniami i gnicia. Oprócz podlewania, liście rośliny warto zraszać 2-3 razy w tygodniu przefiltrowaną wodą o temperaturze pokojowej. Jeśli ustawicie w pobliżu nawilżacz powietrza – wasza monstera będzie rosła jeszcze lepiej. Korzenie powietrzne, wyrastające z łodyg, najlepiej skierować delikatnie w stronę doniczki albo (jeśli są już długie) owinąć wokół podpory monstery. Nie wolno ich obcinać. W naturze ich główną funkcją jest wspinanie się po pniach drzew w stronę promieni słonecznych, natomiast równie ważne jest dodatkowe pobieranie wilgoci z otoczenia. Dzięki korzeniom powietrznym monstera lepiej przyswaja wodę, co bardzo jej służy.

Rośliny tego gatunku poza nawadnianiem potrzebują również nawożenia, zwłaszcza od wiosny do jesieni. W tym okresie zasilajcie monsterę odżywkami, zawierającymi niezbędne pierwiastki, takie jak:

  • azot
  • fosfor
  • potas

Poza sklepowymi nawozami do roślin zielonych, warto podzielić się z ulubionym okazem czymś, co pewnie pijecie na co dzień. Jak dbać o monsterę, używając naturalnej odżywki? 

Domowa odżywka do monstery z czarnej herbaty 

Po naturalny produkt do zasilenia monstery, sięgam do kuchennej szafki. W czarnej herbacie znajdują się taniny oraz garbnik herbaciany. Obie te substancje mają korzystny wpływ na odporność rośliny i wzmocnienie jej systemu korzeniowego. A zdrowe korzenie monstery to ciągłe wypuszczanie nowych liści. Jeśli chcecie przygotować odżywczy napój, przygotujcie 2 łyżeczki fusów. Zwróćcie tylko uwagę, żeby herbata była naturalna, nie miała żadnych dodatków smakowych ani sztucznych aromatów. Zalejcie fusy 1 szklanką wrzątku, zamieszajcie i odstawcie na ok. 2-3 godziny, żeby napar przestygł do temperatury pokojowej. Taka ilość wystarczy do jednorazowego zasilenia sporej rośliny. Gotową herbatką podlewajcie monsterę raz na 2 tygodnie.