Ćma bukszpanowa jest wspólnym wrogiem wszystkich ogrodników i działkowiczów - zarówno amatorów, jak i tych, którzy do uprawy swoich roślin podchodzą profesjonalnie. Ten inwazyjny gatunek motyla zasiedla głównie żywopłoty z bukszpanu, a jest ich u nas dostatek. Ćma przyleciała do nas ze wschodniej Azji i błyskawicznie się rozmnaża. Ich rodzina zasiedlająca wasz żywopłot może liczyć nawet 4 pokolenia. Trudno się ich pozbyć, ale to możliwe. Gdy tylko zorientujecie się, że macie w swoich żywopłotach nieproszonych gości, koniecznie zastosujcie domowe sposoby na ćmę bukszpanową, w tym oprysk. 

Ćma bukszpanowa - jak rozpoznać, że macie ją w ogrodzie?

Żywopłot w zimie jest schronieniem dla wielu pożytecznych zwierząt, ale również szkodników. Jeśli zauważyliście, że żywopłot mimo wiosny zaczyna schnąć, może to być znak, że macie w nim niechcianych gości. Obejrzyjcie dokładnie gałązki. Jeśli zauważycie w nich małe gąsienice lub dorosłego owada z brązowo-kremowymi skrzydłami, spotkaliście właśnie ćmę bukszpanową. Szkodnik pozostawiony samopas może zniszczyć całą waszą roślinę - całe ogrodzenie, które mnóstwo czasu hodowaliście. Najgęstsze i najbardziej okazałe żywopłoty z bukszpanu mogą mieć nawet po 10 lat. Szkoda wysiłku i czasu. 

Larwy tego gatunku tworzą oprzędy. Kokony rozpoznacie po czarnej powłoce. Inna powłoka pojawia się również na gałęziach żywopłotu - jest ona biała i przypomina pajęczynę. Najgroźniejsze dla żywopłotu są gąsienice ciem. Żywią się one młodymi i zdrewniałymi częściami roślin, uszkadzając je. Dorosłe szkodniki spijają nektar kwiatów i soki roślinne. Młode gąsienice są jasnozielone i wtapiają się w zieleń żywopłotu. W miarę dojrzewania nabierają brązowego koloru. Samice ciem bukszpanowych składają jaja o wielkości ok. 1 mm od spodniej strony liści, wewnątrz - co sprawia, że trudniej je zlokalizować. Ćmy żerują na bukszpanie od wiosny do jesieni i rozprzestrzeniają się po nim zwłaszcza w słoneczne dni. 

Ćma bukszpanowa - oprysk z 2 kuchennych produktów 

Możecie usuwać larwy mechaniczne, ale to syzyfowa praca. Trudno też wytropić wszystkie dorosłe osobniki i larwy. Aby sobie pomóc pozbyć się wszystkich „okazów”, zróbcie domowy oprysk na ćmę bukszpanową. Mieszanka składa się z sody oczyszczonej, płynu do naczyń oraz wody.

Wymieszajcie 2 łyżki sody z 1 łyżką płynu do naczyń i rozcieńczcie w 1 litrze wody. Wymieszajcie. Płyn do naczyń jest potrzebny, by oprysk osiadł na roślinie i z niej nie spływał. Oprysk wykonujcie najlepiej codziennie przez 14 dni - tyle wystarczy, by zarówno larwy, jak i dorosłe ćmy spadły na ziemię. Oprysk pozbawia ćmy życia. Wystarczy je wybrać i wynieść poza ogród. Natura zajmie się resztą. 

Inne domowe sposoby na ćmę bukszpanową

Oprócz oprysku możecie zastosować również inne domowe sposoby na ćmę bukszpanową. W ciepłe dni, ale bez intensywnego słońca, stosować możecie również oprysk z octu. Wystarczy wymieszać 100 ml octu jabłkowego z 1 litrem wody i rozpylać na liściach bukszpanu. Nie stosujcie oprysku w słoneczne dni, bo liście mogą się oparzyć. Innym domowym sposobem jest podsypanie roślin mąką - larwy źle na nią reagują. Naturalnymi wrogami ciem bukszpanowych w przyrodzie są sikorki bogatki, zięby i wróble.