Polacy uwielbiają tuje z kilku powodów. Nie tylko dlatego, że zapewniają one dyskrecję, pozwalają się schować przed wścibskimi spojrzeniami. Rozrośnięte, dobrze utrzymane tuje zastępują parkan. Szpaler z żywotników działa też jak ekran dźwiękowy. Potrafią zmniejszyć poziom hałasu nawet o 8 decybeli. Oprócz tego działają też jak naturalny filtr powietrza. To na nich zatrzymują się zanieczyszczenia z ulicy. Jeśli mieszkacie przy ruchliwej drodze, tuja wydaje się być rozwiązaniem idealnym. Nie wystarczy posadzić tui, trzeba też je pielęgnować. 

Jak dbać o tuje?

W sezonie podlewajcie tuję rano lub wieczorem, raz w tygodniu. Unikajcie zalewania wodą pędów, podlewajcie głównie ziemię wokół. W upały możecie robić to częściej - sprawdzajcie podłoże. Susza wpływa na roślinę fatalnie. Niegdyś intensywnie zielony i gęsty krzew zaczyna brązowieć i gubić igły. Przesuszona tuja przestaje też rosnąć. Jesienią (zanim nadejdą pierwsze przymrozki) podlejcie tuje obficie raz, podobnie zimą, ale podczas odwilży.

Podobnie jak inne rośliny, tuje należy regularnie nawozić. Po raz pierwszy zróbcie to teraz, a następnie ponówcie latem - na jesień i zimę. Wskazane są nawozy i odżywki do tui z dużą ilością azotu. Pobudza on wzrost rośliny i dba o jej kondycję oraz wygląd, w tym przypadku na kwitnieniu nam nie zależy.

Tuja kwitnie w Polsce bardzo rzadko. Jeśli zaskoczy was kwiatami, jest to przejaw nieodpowiedniego pH gleby. Tuja lubi podłoże o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5). Kwitnienie tui może też świadczyć o niewłaściwym nawozie lub przesuszeniu podłoża. 

Odżywka do tui z żelatyny

Dużą ilość azotu ma gnojówka z pokrzyw, a także fusy z kawy. Co możecie zastosować, jeśli nie przepadacie za kawą lub nie macie dostępu do pokrzyw? Fusy z kawy możecie zastąpić zaparzonymi liśćmi po herbacie (wystarczy wymoczyć je jeszcze raz w wodzie i przecedzić) lub zastosować składnik typowy dla deserów. Jeśli często pieczecie torty z kremem, jest wam on świetnie znany. Chodzi o żelatynę.

Odżywka do tui z żelatyną zawiera mnóstwo azotu. Wspiera wzrost rośliny, a oprócz tego kondycjonuje ją i wzmacnia system korzeniowy. Żelatyna pomaga też uniknąć mszyc. Wystarczy w 1 szklance ciepłej wody rozpuścić 1 łyżeczkę żelatyny w proszku. To koncentrat, który następnie trzeba rozcieńczyć w 3 szklankach wody. 

Co można posadzić zamiast tui?

Jeśli macie psa czy kota, który lubi podgryzać domowe i okoliczne rośliny, warto przemyśleć alternatywę dla tui. Tuja zawiera tujon, który może zaszkodzić pupilom i nam również. Pielęgnując tuje, róbcie to w rękawicach ogrodowych i masce. Tujon może przenikać przez ranki i zadrapania w głąb organizmu. Działa też silnie drażniąco na skórę, szczególnie w słoneczne dni (substancje aktywne rośliny wchodzą w reakcję ze słońcem). Doskonałymi roślinami na żywopłot, które mogą zastąpić tuje, są np. cyprysiki, choiny kanadyjskie (bezpieczne dla zwierząt) czy mahonia pospolita, która kwitnie bujnie i na żółto.