Piwonie, inaczej peonie, jako rośliny długowieczne nie kwitną od razu w pierwszym roku od posadzenia. Najpierw muszą wytworzyć i rozwinąć silny system korzeniowy. Drugi rok od posadzenia to z kolei czas na wytworzenie pędów. Po trzech latach można już spodziewać się pierwszych dorodnych kwiatów piwonii. Jak pielęgnować peonie, żeby wyglądały zjawiskowo?

Jak dbać o piwonie w ogrodzie?

Piwonie to wymagające rośliny ogrodowe. Jeśli chcecie latem cieszyć się ich efektownymi kwiatami, zadbajcie o to na początku wiosny. Zwróćcie uwagę na 5 istotnych czynników:

  • stanowisko

Peonie najlepiej rosną w miejscach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Zdecydowanie unikajcie stanowisk, na których będą miały zbyt dużą konkurencję o składniki pokarmowe z innymi wymagającymi roślinami, rosnącymi w ich pobliżu. 

  • podłoże

Piwonie warto sadzić w glebie żyznej, próchniczej i dobrze przepuszczalnej, o odczynie średnio kwaśnym (ph 5-6). Suchej ziemi peonie nie tolerują, dlatego tak ważne jest regularne podlewanie oraz ściółkowanie, dzięki czemu ogranicza się parowanie wody. 

  • podlewanie

Te piękne rośliny wymagają umiarkowanego nawadniania. Podlewając je uważajcie, żeby nie zalewać liści (to może powodować choroby grzybowe).

  • przycinanie

W marcu lub kwietniu pousuwajcie uschnięte pędy peonii. Piwonie trzeba przyciąć w maju - pozbawić je przekwitłych kwiatów. Tnijcie kilka centymetrów nad pąkiem skierowanym na zewnątrz krzewu. Starsze okazy peonii możecie dodatkowo odmłodzić, przycinając gałęzie ok. 30 cm nad ziemią.

  • nawożenie

Rośliny wiosną najlepiej zasilać nawozami naturalnymi. Szczególnie wartościowa jest gnojówka z pokrzyw, która dostarcza piwoniom ogrodowym wszystkich potrzebnych pierwiastków: potasu, azotu, fosforu, magnezu, żelaza, wapnia oraz cynku. Żeby zakwasić glebę i umożliwić roślinom przyswajanie wszystkich wartościowych składników z podłoża, warto zastosować sprytny kuchenny sposób. Jak dbać o piwonie za pomocą taniego proszku?

Kuchenna odżywka do piwonii

Zakwaszający nawóz domowej roboty przygotujecie z 2 produktów, które pewnie już macie w kuchni. Rozpuśćcie 5 g kwasku cytrynowego (czyli ok. 1 łyżeczki od herbaty) w 5 l wody i tym roztworem podlejcie piwonie w ogrodzie. Jeśli macie więcej krzewów do zasilenia, podwójcie ilość składników. 

Wiosenne dokarmienie roślin zakwaszoną wodą pomoże wzmocnić je po zimie. Peonie będą lepiej chłonąć składniki odżywcze z ziemi, a to umożliwi im wypuszczenie nowych pędów, liści oraz pąków. W efekcie latem piwonie w waszym ogrodzie obsypują się bajecznymi kwiatami.