Działkowicze i ogrodnicy, w tym również kolekcjonerzy roślin doniczkowych, znają wiele sposobów na odżywianie nieco „padniętych” roślin. Nie bez powodu mówi się, że coś rośnie jak na drożdżach. Wśród kuchennych, uniwersalnych nawozów „do wszystkiego” i „na wszelki wypadek” można wymienić nawóz z drożdży, ze skorupek jaj czy z fusów po kawie. Nie mówiąc już o kompoście - naturalnym i najbogatszym pod względem składu nawozie. Nie wszyscy jednak mają w domu kompostowniki. Wszystkie mają 1 cechę: rozkładają się, nie szkodząc glebie, nie zatruwają wody, a przy tym są skuteczne. Każdy ma za to w lodówce przynajmniej 1 słoiczek musztardy. 

Co zawiera i jak działa nawóz z musztardy?

Musztarda jest lubiana nie tylko przez nas, ale też przez rośliny. Zawiera mnóstwo korzystnych, odżywczych składników mineralnych, które zasilają rośliny, w tym azot, mangan, cynk, żelazo, wapń i fosfor. Fosfor w połączeniu z odpowiednią ilością azotu to 2 podstawowe składniki odżywcze u roślin. Bez azotu nie ma wzrostu, a bez fosforu plonu - jeśli planujecie sadzić warzywa i owoce. Żelazo z kolei jest kluczowe dla rozwoju wierzchołków wzrostu w korzeniach rośliny, a mangan ma wpływ na 1. fazę wzrostu, rozwój i kwitnienie. Cynk, podobnie jak wapń, wspiera odporność, a wapń dodatkowo wspiera wzrost młodych roślin. Nawozem z musztardy można podlewać zarówno rośliny doniczkowe, jak i ogrodowe. 

Jak zrobić nawóz z musztardy?

Wybierzcie musztardę o jak najprostszym składzie, najlepiej jasną i delikatesową (stołową). W składzie takiej musztardy jest wyłącznie jasna gorczyca, ceniona również przez rolników jako roślina pastewna i poplon na zielony nawóz. Gorczyca usuwa z gleby trudne do rozpuszczenia fosforany. Nie sięgajcie po ostrzejsze i ciemne musztardy. Zawierają one również czarną gorczycę, a także więcej octu i ostre papryczki. Przełóżcie zawartość 1 słoiczka musztardy do większego, litrowego słoika i zalejcie wodą aż po rant. Wymieszajcie dokładnie, zakręćcie i odłóżcie na 10 dni. Po upływie tego czasu odcedźcie musztardę przez gazę. 

Podlewajcie rośliny nawozem z musztardy raz w tygodniu, nie częściej. Specyfik nadaje się do podlewania zarówno młodych, jak i starszych okazów. Na roślinie pojawią się nowe pędy. Zauważycie też szybszy wzrost i kwitnienie. Na nawóz świetnie zareaguje np. zamiokulkas, ale również fikus czy dracena.