Nikt nie chce zrywać (ani kupować) sałaty czy kapusty wyżartej przez ślimaki czy larwy różnych owadów. W sezonie wegetacyjnym, kiedy wszystko kwitnie i owocuje, sady owocowe i ogródki warzywne są wręcz dla nich rajem. Sprawdźcie domowy sposób na mrówki, ślimaki i gąsienice. Będziecie potrzebować jedynie 1 produktu do pieczenia, a jeśli chcecie zwiększyć siłę jego działania, to jeszcze 2-3 dodatków, które również na pewno macie w domu, jeśli cokolwiek gotujecie. 

Skuteczny kuchenny sposób na ślimaki, mrówki i gąsienice

Sięgnijcie do szuflady z produktami do pieczenia i wyjmijcie z niej saszetkę proszku do pieczenia. Przydaje się on nie tylko do ciast, ciasteczek, placków na słodko czy wyrośniętych racuchów, ale również w ogrodzie i warzywniku. Proszek do pieczenia, podobnie jak soda (która jest 1 z jego składników), działa przeciwgrzybiczo, ale jego główną właściwością jest odstraszanie szkodników, w tym gąsienic, mrówek i ślimaków.

Wystarczy podsypać proszkiem do pieczenia okolice wokół grządek i roślin - czy to w ogródku, czy w warzywniku. Aby wzmocnić działanie proszku, wymieszajcie go dodatkowo z cukrem. Ten sposób nie sprawdzi się jednak na mrówki. Cukier może wręcz przyciągnąć je na grządki, nawet jeśli jest połączony z proszkiem. Na mrówki zastosujcie sam proszek do pieczenia bez dodatku cukru. 

Uwaga na 1 rzecz podczas kuracji. Jednym ze składników proszku do pieczenia jest soda oczyszczona. Soda zmienia odczyn podłoża na bardziej zasadowy. Jeśli właśnie na takim wam zależało, tym bardziej sprawdźcie ten sposób. Jeżeli zaś macie w ogrodzie czy w doniczce głównie rośliny kwasolubne, po kuracji proszkiem może być konieczne ponowne zakwaszenie podłoża, np. za pomocą fusów z kawy. 

Proszek do pieczenia jako oprysk grzybobójczy

Jako sposób na choroby grzybowe świetnie sprawdzi się roztwór proszku do pieczenia z wodą. Wymieszajcie 1 litr przegotowanej (lub przefiltrowanej) i odstanej wody z 2 płaskimi łyżeczkami proszku do pieczenia. Do tego możecie dodać jeszcze odrobinę płynu do mycia naczyń lub płynnej parafiny. Dzięki nim roztwór nie spłynie z rośliny, tylko będzie do niej lepiej przylegać.  

Sposób na mrówki w domu i w ogrodzie. Czego nie lubią te owady?

Mrówki w ogrodzie podgryzają korzenie lub pąki kwiatowe, by spałaszować nektar. Opiekują się też mszycami. W naszych domach po prostu się stołują, korzystając z niedokręconych słoików z miodem, dżemem czy rozsypanego cukru.

Oprócz proszku do pieczenia, nie przepadają one za majerankiem, lawendą i miętą (świeżą lub suszoną). Nie lubią też mielonego czarnego pieprzu. Możecie śmiało wymieszać te 4 przyprawy z proszkiem i posypać nimi okolice grządek. Zioła i przyprawy tłumią zapach ich feromonów, po którym wytyczają sobie trasę - zaczynają się gubić. Na mrówki działa też oprysk terenu za pomocą gnojówki z pokrzywy czy mieszanki z czosnkiem.