Ślimaki są pożyteczne i potrzebne, ale niekoniecznie w warzywniku. Biorą co prawda udział w rozkładzie martwej materii - pomagają się pozbyć resztek zdrewniałych, starych pędów, ale ich prawdziwym przysmakiem są młode liście, pędy i kwiatostany warzyw. Moja ciocia już nieraz denerwowała się ich obecnością, aż wreszcie, zamiast czekać, aż zjedzą jej warzywa, wzięła sprawy we własne ręce. Porozmawiała z sąsiadami z działki, co pomaga na ślimaki, zrobiła też małe śledztwo i wytyczone przez ślimaki trasy spryskała specjalnym specyfikiem. Od tamtej pory mięczaki omijają jej działkę. Wiedzą, że nie mają u niej czego szukać. A gdy już się pojawiają, jest ich tak niewiele, że można je zebrać i wynieść daleko poza ogrodzenie działki. 

Kiedy i gdzie pojawiają się ślimaki?

Zarówno mięczaki ze skorupą, jak i bez, wychodzą szczególnie chętnie po deszczu. Ich ulubione pory to ranek, gdy na trawie jest rosa i wieczór, gdy słońce już zachodzi, a przy podłożu znów zbiera się wilgoć. W dzień ślimaki, szczególnie te bez muszli, ukrywają się przed słońcem pod liśćmi. Ślimaki nie przepadają za glebą o kwaśnym odczynie. Jeśli więc macie kwaśną glebę, możecie się tylko cieszyć i dodatkowo lekko ją zakwasić, jeśli tylko waszym roślinom to nie zaszkodzi. Ślimaki pod wpływem takiego zabiegu wyprowadzą się z ogrodu. Mięczaki te są w Polsce pod ochroną, dlatego nie niszczcie ich, tylko stanowczo je wyproście. 

Sposób na ślimaki - kuchenny oprysk z soli

Aby pozbyć się ślimaków z ogrodu, wystarczy mocna solanka. Wsypcie ok. 2-3 łyżki soli do butelki ze spryskiwaczem i zalejcie 2 szklankami ciepłej wody. Dokładnie wymieszajcie, by cała sól się rozpuściła. Prześledźcie ścieżki i ślady, które zostawiają po sobie ślimaki. Nie jest to trudne, bo zostawiają na roślinach i chodnikach lepki, połyskujący śluz. Spryskajcie solanką trasy, którymi pełzają ślimaki. 2-3 dni później wszystkie zdążą się wyprowadzić z dala od waszych roślin.

Inny tani sposób na ślimaki

Ślimaki są głuche i ślepe, ale mają za to świetny węch. Jedzenie i inne kuszące zapachy wyczują nawet na odległość kilku metrów. Jeśli nie jesteście przekonani do sposobu z solanką, możecie je przechytrzyć inaczej i wykorzystać ich zmysły. Kupcie puszkę dowolnego piwa. Napój ma zwykle mocny, charakterystyczny zapach fermentacji, który przypomina zapach podłoża i rozkładu różnych szczątków organicznych. Ma też lekką goryczkę, którą ślimaki lubią.

Przelejcie odrobinę napoju do wieczka od słoika. Chodzi o to, by dotarły do wabika, ale się w nim nie potopiły. Rozstawcie kilka wieczek w całym ogrodzie i poczekajcie. Dajcie ślimakom czas na wędrówkę. Ślimaki przemieszczają się z prędkością do 7 m / godzinę. Kolejnego dnia wystarczy je zebrać i wynieść gdzieś daleko poza teren ogrodu. Zabieg powtarzajcie przez kilka nocy z rzędu. W ten sposób zbierzecie całą ślimaczą ekipę z okolicy.