Na przesadzenie ogórków do gruntu macie jeszcze ok. miesiąc. Robi się to zwykle w połowie maja, po tzw. zimnych ogrodnikach - gdy miną ostatnie wiosenne przymrozki, temperatura w nocy będzie wynosić ok. 10 st. C., a przyroda zacznie szykować się pełni sezonu. Ba, ogórki możecie wysiać nawet teraz, lub dopiero za 2 tygodnie - pod koniec kwietnia, bo warzywa rosną szybko. Na pewno zdążycie zebrać plon w sezonie. 

Co zawiera i jak działa domowy nawóz do sadzonek ogórków?

Domowy nawóz do ogórków zrobicie w kuchni, z kurkumy i sody oczyszczonej. Kurkuma działa ochronnie i wzmacnia odporność. Chroni rośliny przed rozwojem patogenów, pasożytów i chorób, a także wzmocni system korzeniowy. Soda oczyszczona pomoże obniżyć kwasowość gleby (w przypadku dość kwaśnego podłoża), a także sprawi, że korzenie będą mocniejsze, a plantacja odporna na różne warunki pogodowe. Z sody często robi się też często oprysk na ogórki, który pomaga walczyć ze szkodnikami. 

Jak zrobić domowy nawóz do ogórków?

Do słoika o pojemności 500-600 ml wsypcie po 1 łyżeczce sody oczyszczonej i kurkumy. Następnie zalejcie ciepłą wodą, wymieszajcie i odłóżcie miksturę na 2 godziny. Powstanie odżywczy koncentrat do sadzonek. Po upływie tego czasu rozcieńczcie nawóz z 3 litrami wody i wykorzystajcie do podlania sadzonek. Róbcie to raz na 2 tygodnie.

Jak pielęgnować ogórki? 3 podstawowe wymogi

Sezon ogórkowy w tym roku na pewno nie będzie ubogi i nudny - o ile nadal, przez lato, będzie tak słonecznie jak teraz. Sprawdźcie, jak dbać o sadzonki przed wysadzeniem do gruntu i jaki domowy nawóz do ogórków się sprawdzi. 

  • Stanowisko i woda

Sadzonki ustawcie w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Ilość światła jest bardzo ważna dla jakości późniejszych plonów. Na smak ogórków bardzo wpływa też ilość wody. Ogórki potrzebują jej sporo, szczególnie w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców. Jeśli nie otrzymają jej odpowiednio dużo, mogą być gorzkie. Po przesadzeniu sadzonki do gruntu trzeba ją obficie podlać. 

  • Gleba

Ogórki na każdym etapie wzrostu potrzebują dużo składników odżywczych, a więc bardzo dobrej jakości, przepuszczalnej i żyznej, próchniczej ziemi. Powinna ona mieć odczyn pH 6-6,8, podobnie jak szpinak, sałata, seler, marchew czy cebula. Podłoże do uprawy ogórków trzeba przekopać i wzbogacić o kompost, obornik bydlęcy lub ekologiczny nawóz do warzyw. Odżywić w ten sposób trzeba również ziemię pod sadzonki.

  • Sadzenie do gruntu

Sadzonki powinny rosnąć w doniczkach o średnicy ok. 12 cm. W takich korzeniom nie zabraknie miejsca na rozrost przed przesadzeniem do gruntu w maju. Sadźcie je w odstępach ok. 10-15 cm i 0,5 m między kolejnymi rzędami. Wykopcie pod nie dołki tej samej głębokości, co doniczka, w której rosły lub nieco głębsze.