Polacy kochają tuje (żywotniki) z powodu ich praktyczności i łatwości pielęgnacji. Iglaste, wysokie krzewy pasują do większości roślin w ogrodzie, a na dodatek są odporne na różne warunki atmosferyczne (a przecież „kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”). Zdrowe tuje są bujne, gęste i osiągają ok. 3-4 m wysokości. Rosną bardzo szybko, co roku nawet do 60 cm na wysokość i po 40 cm na szerokość. Żywotniki działają też jako naturalny ekran dźwiękowy - tłumią dźwięki z zewnątrz. Mimo, że roślina wydaje się być bezproblemowa, jest z nią 1 częsty kłopot. Jest nim brązowienie tui. Co zrobić, by intensywnie zielona tuja nie zamieniła się w suchego „chochoła” i dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego tuje brązowieją? 

Tuja, podobnie jak inne rośliny iglaste, a także krzewy liściaste, naturalnie brązowieje na jesień. Zdarza się jednak, że tuje brązowieją niezależnie od pory roku, również wiosną i latem. To może oznaczać kilka innych problemów. Brązowienie tui nasila się, jeśli posadziliście krzewy zbyt gęsto. Tuje w tłumie i ścisku wzajemnie się zacieniają. Tuja pozbawiona dostępu do słońca zaczyna reagować brązowieniem.

To samo, ale na mniejszą skalę dzieje się jesienią, gdy naturalnego światła jest mniej niż wiosną i latem, a dni są coraz krótsze. Rozwiązaniem może być rozsadzenie tui. Odległość między tujami odmiany szmaragd powinna wynosić ok. 50-80 cm, a w przypadku tui brabant, 50 cm. Jeśli odgradzacie się tujami od sąsiadów (ale macie dodatkowo klasyczne ogrodzenie), posadźcie je w odległości ok. 50 cm od ogrodzenia. 

Inną przyczyną brązowienia tui są choroby grzybowe, które pojawiają się, gdy tuje są zbyt obficie podlewane. Tutaj brąz poprzedza nalot z szarej pleśni. Przyczyną może być też inwazja szkodników typowych dla tui, w tym miodownicy cyprysikowej. W tych przypadkach egzamin zda czosnkowy oprysk na brązowienie tui. Przegoni on też inne szkodniki, w tym mszyce, mączniki, przędziorki i kleszcze, które uwielbiają kryć się w gąszczu tui. 

Jak zrobić czosnkowy oprysk na brązowienie tui?

Zmiażdżcie 3 średnie ząbki czosnku i zalejcie je 1 litrem wody. Zblendujcie wszystko, aż uzyskacie jednolity płyn i odłóżcie na 24 godziny. Miksturę przykryjcie, by zapach czosnku nie rozprzestrzenił się po całej kuchni. Kolejnego dnia przecedźcie oprysk i przelejcie go do butelki ze spryskiwaczem. Zużyjcie najlepiej całą mieszankę od razu lub podzielcie się nią z sąsiadem, jeśli ma podobny problem. Podczas kuracji najlepiej jest robić codziennie lub co 2. dzień świeżą porcję oprysku. 

Oprysk na brązowienie tui stosujcie regularnie, 2 razy dziennie. Najlepiej robić to w bezwietrzne i pogodne, bezdeszczowe dni (aby deszcz nie zmył oprysku). Wilgotne powietrze sprzyja wchłanianiu się substancji odżywczych z oprysku. Z tego powodu idealnie będzie zrobić go po deszczu lub wcześnie rano. Oprysk działa też korzystnie na pomidory, sałatę, zioła i kwiaty.