Hortensje lubią lekko wilgotne miejsca. Na takich stanowiskach, dodatkowo lekko ocienionych, czują się i rosną najlepiej. Hortensjom bukietowym i krzewiastym stanowisko w słońcu również nie będzie przeszkadzać, byle nie brakowało im wody. Takie mijam i podziwiam niemal codziennie w sezonie w dzielnicy, w której mieszkam, na ulubionym skwerku (spójrzcie na zdjęcie powyżej, z czerwca). Krzewy doskonale czują się w pobliżu studzienek i kranów ogrodowych - tam wody najprawdopodobniej im nie zabraknie. Kwiaty posadzone w innych miejscach wymagają regularnego podlewania. 

Czym podlewać hortensje?

Jeśli macie twardą wodę z kranu, wcześniej ją przegotujcie i wystudźcie. Dobrą alternatywą, szczególnie przy glebie zasadowej, będzie deszczówka. Podwyższy ona przy okazji pH podłoża (a hortensje są kwasolubne). Warto ją zbierać. Dzięki deszczówce hortensje mają gęstsze kwiaty, wyglądają też na silne i zdrowe. Na deszczówkę świetnie zareagują również inne rośliny, które lubią kwaśne podłoże: borówka amerykańska, rododendron, wrzos, azalia, różanecznik czy magnolia.

Czym podlewać hortensję, żeby była niebieska?

Tajemnicą zmiany koloru jest odczyn podłoża. Hortensja zmieni kolor na niebieski, jeśli zakwasicie glebę. Podłoże trzeba zmieszać z preparatem ogrodniczym z wysoką zawartością siarki. Istnieją zarówno mieszanki do stosowania na sucho, jak i do rozpuszczania w wodzie. Ziemię należy podsypać lub podlać w pewnej odległości od nasady krzewu.

Pamiętajcie tylko, że hortensje najbardziej lubią kwaśne podłoże o pH od 4 do 5,5. Zbyt zasadowa będzie działać na niekorzyść krzewu. Takie hortensje mogą zacząć marnieć. Zbyt wysoki odczyn ziemi rozpoznacie po bladych, żółknących liściach i małej ilości pąków. 

Czym nawozić hortensje? Odżywka drożdżowa

Odżywka drożdżowa dokarmi roślinę witaminami oraz minerałami. Zawiera witaminy z grupy B oraz potas, magnez i żelazo. Mikstura ponadto:

  • wzmacnia system korzeniowy (a to przełoży się na łatwość pobierania składników odżywczych z podłoża)
  • chroni przed bakteriami, chorobami i drobnoustrojami 
  • pomaga zagęścić krzewy i wspiera ich wzrost 

100 g świeżych drożdży pokruszcie i zasypcie w wiadrze 1 szklanką cukru. Odłóżcie na 2 godziny. Następnie wlejcie do wiadra 10 l ciepłej wody i wymieszajcie, aż wszystkie składniki się rozpuszczą. Odłóżcie na ok. 7 dni w ciepłe miejsce. Uzyskacie fermentowaną, skoncentrowaną odżywkę do hortensji. Przed podlaniem roślin trzeba ją rozcieńczyć. 1 szklankę drożdżowego „rozczynu” wymieszajcie z 10 l wody.

Odżywkę drożdżową do hortensji możecie przygotować również w wersji instant: bez fermentacji i konieczności czekania przez tydzień. Rozpuśćcie taką samą ilość drożdży w 10 l ciepłej wody i odłóżcie na godzinę. Po godzinie możecie już podlać kwiaty, i to bez rozcieńczania.

Hortensje podlewajcie drożdżową mieszanką co 2 tygodnie od początku wiosny do końca lata.