Chyba każdy lubi po kąpieli wytrzeć się w pachnący świeżością i mięciutki ręcznik. Jednak po kilkunastu praniach nawet najlepszej jakości ręczniki mogą zacząć tracić chłonność oraz stać się szorstkie. Jak prać ręczniki, żeby korzystanie z nich było przyjemnością? 

Jak prać ręczniki?

Najważniejsza zasada jest taka, że ręczniki trzeba prać osobno. Do pralki nie wrzucamy ubrań, ścierek kuchennych ani pościeli, nawet jeśli planujemy je uprać w tej samej temperaturze. Bęben wypełniamy brudnymi ręcznikami tylko do połowy, maksymalnie w 3/4. Dzięki temu ręczniki idealnie się upiorą oraz zostaną w 100% wypłukane z detergentów. 

Kolejnym ważnym czynnikiem jest wybór temperatury prania. Znam osoby, które piorą pościel i ręczniki nie tylko razem, ale też w bardzo wysokiej temperaturze 80-90 stopni C. O ile pościel bawełniana raczej dobrze zniesie tak wysokie wartości, o tyle ręczniki już po kilku praniach stracą naturalną puszystość i staną się niemiłe w dotyku. Zalecana temperatura to maksymalnie 60 stopni C. Będziecie mieć pewność, że pozbyliście się wszystkich bakterii oraz zarazków. Jeśli natomiast wasze ręczniki np. długo leżały nieużywane i chcecie je po prostu odświeżyć, ustawcie temperaturę prania na 40 st. C.

Do prania ręczników zazwyczaj wsypujecie miarkę ulubionego proszku? Oczywiście można tak zrobić i wyciągniecie czyste tkaniny, ale lepszym rozwiązaniem będzie użycie płynu lub żelu, ewentualnie kapsułki piorącej. Będziecie mieć wtedy pewność, że proszek nie przyklei się do tkanin i nie pozostanie na nich po płukaniu. Nie dodawajcie większej ilości detergentu niż zalecana przez producenta, bo to nie sprawi, że ręczniki będą czystsze, a przyczyni się do szorstkości materiału. 

Równie ważne jest niedodawanie do prania ręczników płynu do płukania. Jego właściwości co prawda zapewniają miękkość, ale zmniejszają higroskopijność tkaniny, co oznacza, że nawet najlepszej jakości ręcznik będzie z każdym praniem mniej chłonny. Wytarcie się takim materiałem do sucha będzie trudne. 

Pamiętajcie też, że przed pierwszym użyciem ręczniki warto namaczać ok. 24 godziny w zimnej wodzie lub wodzie z odrobiną octu. Dzięki temu włókna tkaniny delikatnie się rozluźnią i wasze nowe ręczniki po wyschnięciu będą puszyste oraz idealnie chłonne. 

Domowe sposoby na pranie ręczników

Ręczniki można prać nie tylko z użyciem detergentów. Równie dobrze radzą sobie w tej roli domowe produkty. Pisaliśmy już wcześniej o użyciu octu oraz sody. Oba te kuchenne składniki mają właściwości, z których warto skorzystać podczas domowych obowiązków. Ocet sprawdzi wam się szczególnie dobrze do prania kolorowych ręczników, ponieważ naturalnie zabezpiecza materiał przed blaknięciem. Jeśli nie lubicie jego ostrego zapachu, dodajcie do szklanki z octem kilka kropli ulubionego olejku eterycznego i taką mieszankę dodajcie do prania. 

Z kolei soda ma rewelacyjne właściwości czyszczące i w połączeniu ze zwykłą solą kuchenną zastąpi sklepowy proszek. Wystarczy, że 1/2 szklanki sody zmieszacie z 1 szklanką soli i dodacie 2 łyżki stołowe tego miksu do prania ręczników. Jeden z tych produktów możecie też użyć razem z płynem do prania.  

Pranie ręczników z solą kuchenną

Sól kuchenna to nie tylko przyprawa. Ten tani produkt skutecznie likwiduje nieprzyjemny zapach, zmiękcza tkaniny i dodaje im puszystości. Jak prać ręczniki z dodatkiem soli? Do odpowiedniej przegródki wlejcie płyn do prania, a do bębna na górę ręczników wsypcie 1 płaską łyżkę stołową soli. Nie więcej, żeby tkaniny nie stały się sztywne. Kuchenny składnik szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku białych ręczników, pomoże z nich usunąć ewentualne zażółcenia i przywróci czystą biel. Stosujcie go regularnie, do każdego prania ręczników.