Składniki na ten proszek zwykle wykorzystujecie zwykle zupełnie inaczej. Używacie ich m.in. do słodkich i słonych wypieków, do pieczenia i skruszenia twardego mięsa (w tym wołowiny na gulasz) oraz do czyszczenia przypalonych blach czy piekarnika. Pisaliśmy już o nich wiele razy wcześniej. Sprawdzą się one również w pralce. 

Domowy proszek do prania - łagodna alternatywa dla sklepowych detergentów 

Jeśli macie w domu małe dzieci, seniorów lub alergików, na pewno wiecie, jak trudno dobrać detergenty. Te sklepowe często podrażniają skórę, oczy lub błony śluzowe, a syntetyczne kompozycje zapachowe i barwniki również nie pozostają dla nich obojętne.

W dużych rodzinach i gdy pracujecie fizycznie, pranie właściwie nigdy się nie kończy. W koszu na brudną odzież nie widać dna, a proszek, nawet w ogromnych opakowaniach, „schodzi”  błyskawicznie. Jeśli chcecie nieco zaoszczędzić, stosujcie domowy proszek do prania - na zmianę z ulubionym, wypróbowanym, lub zamiast niego.

Takim domowym, najprostszym środkiem do prania będą liście laurowe z dodatkiem sody oczyszczonej. W ten prosty sposób stworzycie wybielacz i odplamiacz 2 w 1. Innym detergentem do prania będą suche kasztany. Udało wam się zachować kilkanaście sztuk? Obierzcie je, potłuczcie młotkiem lub tłuczkiem i rozdrobnijcie w mocnym blenderze. Mieszankę przesypcie do woreczka lub skarpetki, mocno zwiążcie i wrzućcie do bębna pralki. Nie dodawajcie już proszku. Kasztany zawierają saponiny - spieniające, czynne, czyszczące substancje, dzięki którym ubrania staną się czyste. 

Istnieje jeszcze 1 prosty domowy przepis na proszek do prania. 2 główne składniki macie w kuchni. Trzeci, opcjonalny, znajdziecie w łazience lub w swoim salonie. 

Domowy proszek do prania z sody oczyszczonej - przepis

Składniki:

  • 1 szklanka soli
  • 1/2 szklanki sody oczyszczonej

Opcjonalnie (polecamy dla miłego zapachu i dezynfekcji ubrań): 30 kropli wybranego, naturalnego olejku eterycznego (najlepiej lawendowego, ale może być inny ulubiony zapach). Olejek lawendowy należy do tych z najmniejszym potencjałem uczulającym. Alergicy mogą całkowicie z niego zrezygnować.

Zwróćcie uwagę na to, by nie była to syntetyczna kompozycja zapachowa, ale autentyczny, naturalny olejek eteryczny. Możecie też pomieszać ze sobą 2-3 rodzaje olejków eterycznych w ulubionych zapachach - stworzycie w ten sposób własną kompozycję zapachową. Olejek cytrynowy i eukaliptusowy również będzie dobrym wyborem. Oba działają dezynfekująco. 

Sposób przygotowania:

  1. Wymieszajcie dokładnie suche składniki i przesypcie je do dużego słoika.
  2. Opcjonalnie, dodajcie olejek i wymieszajcie raz jeszcze. 
  3. Stosujcie 2 łyżki stołowe proszku na 1 pranie. 

Domowy proszek nie tylko pierze, ale też wybiela jasne ubrania i pozostawia na nich przyjemny zapach. Płyn do płukania tkanin będzie zbędny - ubrania będą miękkie i pachnące.