Storczyki to dość kapryśne i wymagające kwiaty. Wiele osób rezygnuje z nich, bo wymagają one specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, w tym, od czasu do czasu, moczenia. Moczony storczyk, szczególnie w wodzie z dodatkiem nawozu, reaguje na taki zabieg doskonale. Korzenie nie powinny jednak na stałe stać w wodzie, bo mogą zacząć gnić. Nadmiar wody po podlaniu trzeba zawsze odlać z podstawki. Niektórzy odciągają ją nawet strzykawką. Osoby, które nie są przyzwyczajone do zabiegów z kwiatami lub takie, których często i dość długo nie ma w domu, powinny przemyśleć, czy storczyk to na pewno dobry wybór. Często też daje się go w prezencie, bo ładnie wygląda, po czym obdarowany bywa niemiło zaskoczony potrzebami i ilością wymagań. Jeśli uprawa kwiatów doniczkowych to wasze hobby, na które poświęcacie każdą wolną chwilę, uprawa storczyka i obserwowanie, jak kwitnie, przyniesie wam wiele satysfakcji. 

Dlaczego storczyk nie kwitnie?

Dzieje się tak z kilku powodów. Jeśli to Phalaenopsis, roślinę trzeba nieco „zestresować”. W warunkach szklarniowych były one najprawdopodobniej dokarmiane hormonami wzrostu i dużymi dawkami nawozów. Roślina po zakupie jest w świetnej kondycji, ale jest jednocześnie nieco „rozleniwiona” i potrzebuje silnego bodźca do kwitnienia. Takim bodźcem jest wystawianie storczyka na noc na balkon (gdy temperatura nocą spada do ok. 19 st. C) i rzadsze podlewanie.

Storczyk może nie chcieć kwitnąć również z innych przyczyn: niewłaściwego stanowiska (najczęściej zbyt ciemnego) czy nieodpowiedniego (zbyt ciężkiego) podłoża. Powinno ono być lekkie i przepuszczalne. Idealnym podłożem jest mieszanka torfu włóknistego, chipsów kokosowych, keramzytu i kory sosnowej. 

Odżywka do storczyka z łupin cebuli

Zalejcie 2 garści łupin z cebuli 1 litrem ciepłej wody - najlepiej w słoiku. Zakręćcie i odłóżcie w chłodne i ciemne miejsce na 24 godziny. Po upływie tego czasu przecedźcie odżywkę i przelejcie ją do konewki. Odżywki nie trzeba rozcieńczać. Podlewajcie odżywką storczyki 1 raz na tydzień. Za 2 tygodnie zauważycie, że liście będą twardsze i bardziej jędrne. Pojawi się też wreszcie wyczekiwany pączek. 

Co zawiera nawóz z łupin cebuli i do czego jeszcze można go stosować? 

Łuski cebuli zawierają wszystko, co potrzebne jest roślinom (w tym storczykom) do pobudzenia wzrostu, w tym witaminy z grupy B, witaminę C, E oraz składniki mineralne, w tym żelazo, potas, magnez, fosfor, miedź, wapń, siarkę, mangan, wapń i selen. 

Napar z łusek cebuli nadaje się do podlewania nie tylko orchidei, ale również innych kwitnących doniczkowych roślin, w tym np. pelargonii. Odżywka sprawdzi się też do podlewania warzyw i roślin w ogrodzie, w tym:

  • pomidorów
  • ogórków
  • krzewów owocowych

Odżywka do storczyka z łupin cebuli sprawdzi się też świetnie jako naturalny środek na szkodniki, w tym mszyce i przędziorki. Możecie podlewać nią też róże, które mszyce uwielbiają. Preparat wzmacnia też odporność roślin w domu i ogrodzie na choroby grzybowe.