Storczyki to wyjątkowo piękne i wymagające rośliny tropikalne. Jak zadbać o nie w domowych warunkach, żeby zdrowo rosły oraz obficie kwitły? Jest kilka ważnych zasad pielęgnacji storczyków, które trzeba znać. 

Jak pielęgnować storczyki?

Storczyki lubią jasno oświetlone stanowiska. Dobrze jest umiejscowić doniczki ze storczykami na parapetach okien, których na co dzień nie otwieramy (przeciągi mogą zaszkodzić roślinom). Dzięki odpowiedniej ekspozycji na dzienną dawkę promieni słonecznych, liście waszych storczyków będą mocno zielone i błyszczące, bez ciemnożółtych plam, a roślina będzie ochoczo rozkwitać. 

Idealna temperatura do uprawy storczyków to od 13 do 30 st. C. W lecie warto wystawić je na balkon lub taras.

Po zakupie koniecznie przesadźcie nową roślinę. Przesadzanie starszych okazów dobrze jest przeprowadzić w czasie wiosny. Do doniczki wsypcie specjalny "bigos", czyli mieszankę ziemi z chipsami kokosowymi lub z korą sosnową, torfem i keramzytem.

Poza dostępem do światła, ciepłem oraz kwaśną glebą, storczyki lubią też wysoką wilgotność powietrza (60-80%). Jak je podlewać, żeby zapewnić im najlepsze możliwe warunki?

Jak podlewać storczyki?

Storczyki trzeba podlewać obficie, ale nie dopuścić, żeby ich korzenie stały długo w dużej ilości wody. Jej nadmiar zawsze trzeba wylać z podstawki. Jak często nawadniać te rośliny? Zwykle zaleca się podlewanie co 4-7 dni. Nie ma jednak złotej reguły, storczyki warto obserwować. Poziom wilgotności gleby da się sprawdzić, wkładając do podłoża np. drewniany patyczek. Kiedy go wyjmiecie, powinien być lekko oblepiony ziemią - to oznacza, że gleba wokół rośliny jest wciąż odpowiednio nawodniona i nie wymaga jeszcze podlania. 

Pamiętajcie, że dla tych wrażliwych roślin bardzo duże znaczenie ma jakość wody. Ta prosto z kranu zwykle jest zbyt twarda. Duża ilość wapnia zawarta w kranówce powoduje powstawanie szpecących plam na liściach storczyków. Dlatego najlepiej podlewać ulubione rośliny wodą przefiltrowaną lub deszczówką

Czym i jak oczyścić liście storczyka?

Tłusty kurz, gromadzący się na liściach roślin może zapychać ich aparaty szparkowe, utrudniając im naturalną wymianę gazową, czyli pobieranie dwutlenku węgla, a następnie wydzielanie tlenu. Jeśli wasze storczyki stoją na parapetach w pobliżu kuchni, tym bardziej musicie zadbać o regularne przecieranie ich liści. Brud, który osadza się na liściach, ogranicza także parowanie wody i prawidłową fotosyntezę. Zakurzone storczyki częściej chorują

Jak oczyścić liście storczyka, żeby mu nie zaszkodzić? Wystarczy raz na tydzień bardzo delikatnie przetrzeć ich wierzch miękką szmatką, zamoczoną w domowym toniku. Przygotujecie go z przefiltrowanej wody z dodatkiem soku z cytryny. Zmieszajcie 1 łyżkę świeżo wyciśniętego soku z cytryny z 1 łyżką wody, namoczcie szmatkę i pocierajcie liście jeden po drugim. Tak użyty naturalny tonik bez problemu upora się z osadem oraz kurzem, które szkodzą roślinom.