Jeśli szykujecie dom na gości i Wielkanoc, na pewno macie już w swoim wiosennym grafiku mycie okien. Możecie to zrobić nawet, jeśli sklepowe detergenty wam się już skończyły. Sami zrobicie naturalny środek czyszczący okna - bez barwników, sztucznych zapachów i nadmiaru „chemii” - z 2 produktów, które świetnie znacie w innych rolach. Tego typu środki świetnie sprawdzą się, jeśli macie w domu alergików lub sami nimi jesteście. To też świetna alternatywa dla osób, które zwracają uwagę na ekologię i ekonomię w swoim gospodarstwie domowym. Nie potrzebujecie kolejnego dedykowanego płynu do czyszczenia pojedynczej powierzchni do kolekcji różnych butelek z detergentami. Takiego domowego płynu możecie używać również do czyszczenia innych powierzchni. 

Kiedy najlepiej myć okna?

Wbrew pozorom, słoneczna i bezchmurna pogoda wcale nie jest najlepszą porą na mycie okien. Jeśli chcecie uzyskać połyskujące szyby bez smug, zdecydujcie się na mycie w ciepły (do 20 st. C), ale pochmurny dzień. Wtedy, w półcieniu, bez problemu zauważycie na oknach ewentualne smugi. Mocne słońce osusza szyby zbyt szybko, przez co na oknach mogą pozostawać ślady. Dodatkowo mocne słońce odbija światło w oknach i trudno dojrzeć zacieki.

Zimą z mycia okien najlepiej w ogóle zrezygnować, bo pod wpływem mrozu szyby mogą popękać, a woda na nich zamarzać. Latem myjcie okna rano lub wieczorem, gdy temperatura nie jest jeszcze tak wysoka, a słońce nie świeci już tak mocno jak w ciągu dnia. 

Jak myć okna bez użycia środków chemicznych?

Zanim zabierzecie się za szyby, oczyśćcie karnisze i framugi z zalegającego brudu i kurzu. Wypierzcie też firanki i zasłony. Zabrudzone ramy okienne umyjecie za pomocą sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia rozpuszczonego w wodzie. W 1 litrze ciepłej wody rozpuśćcie 4 łyżki sody, a następnie przetrzyjcie framugi. Poszarzałe plastikowe okna znów staną się białe. 

Jak zrobić domowy płyn do mycia okien?

Jeśli nie chcecie stosować sklepowych płynów, zróbcie miksturę ze składników, które macie w swojej kuchni. Na płyn wymieszajcie 100 ml wody z taką samą ilością spirytusu i dodajcie 1 łyżeczkę octu. Płyn możecie zrobić też bez dodatku spirytusu, ale z alkoholem mycie okien pójdzie szybciej. Rozpuści on każdy brud, a przy okazji odkazi powierzchnię okien (np. po „niespodziankach” zostawianych przez ptaki). 

Jeśli przeszkadza wam zapach octu, dodajcie do płynu sok z 1 cytryny lub kwasek cytrynowy, które przy okazji pomogą pozbyć się uporczywych zabrudzeń i zamaskują nieco octowy zapaszek. Umyte szyby wytrzyjcie papierowym ręcznikiem, a następnie gazetą lub ściereczką z mikrofibry.